Διαγόρας-Ιωνικός 1-1: «Απέδρασε» με βαθμό στο 90+4’! (Photos)

Διαγόρας-Ιωνικός: Κυριάρχησε η σκοπιμότητα, υπήρξε διακοπή λόγω χαλαζόπτωσης αλλά το ματς είχε συγκινήσεις μέχρι τέλους και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν βαθμό στις καθυστερήσεις!

Η τακτική και η σκοπιμότητα, ήταν βασικά στοιχεία του αγώνα ανάμεσα στο Διαγόρα και τον Ιωνικό. Λίγες φάσεις, χωρίς ρυθμό και κακό θέαμα σε γενικές γραμμές. Ο Διαγόρας προηγήθηκε και φάνηκε πως θα πάρει τη νίκη, αλλά ο Ιωνικός στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε σπουδαία ισοπαλία όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση!

Ο Ιωνικός μπήκε πιο δραστήρια στην αναμέτρηση. Κυρίως με τις προσπάθειες του Μπρίτο που δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 11’ ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία, όταν ο Κάστρο με εξαιρετικό σουτ ανάγκασε τον Τσέλιο σε μεγάλη επέμβαση!

Το ματς συνεχιζόταν χωρίς πολλές φάσεις και κυρίως με κάποιες σέντρες δοκίμαζαν να απειλήσουν οι δύο ομάδες. Στο 35’ ο Ρόλε έκανε τη σέντρα, ο Κάστρο κατέβασε την μπάλα, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και η μπάλα απομακρύνθηκε.

Κι ενώ ο Διαγόρας επιθετικά έδειχνε ακίνδυνος ουσιαστικά, ήταν αποτελεσματικός καθώς στην πρώτη του καλή ευκαιρία σκόραρε! Ήταν το 41ο λεπτό, με τον Σανδραβέλη να κάνει τη σέντρα και τον Λινάρδο με εξαιρετικό σουτ πάνω στην κίνηση να κάνει το 1-0 για την ομάδα της Ρόδου! Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε ακόμη χειρότερο… Οι δύο ομάδες άρχισαν χωρίς να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Υπήρξαν κάποιες στιγμές που θα μπορούσαν να γίνουν περισσότερο απειλητικές, αλλά στην τελική πάσα τα χάλαγαν τόσο ο Διαγόρας όσο και ο Ιωνικός.

Μάλιστα υπήρξε και χαλαζόπτωση γύρω στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον διαιτητή Τζοβάρα να διακόπτει για λίγο την αναμέτρηση! Μετά από περίπου ένα δίλεπτο οι ομάδες επανήλθαν και το ματς συνεχίστηκε. Και ο καιρός, λοιπόν, δεν ήταν υπέρ του ποδοσφαίρου…

Τα τελευταία λεπτά, μετά τη διακοπή της αναμέτρησης, έμοιαζαν με διαδικαστικού χαρακτήρα. Όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει χωρίς να διαφοροποιηθεί κάτι, καθώς δεν υπήρχε η παραμικρή ευκαιρία. Μέχρι το 90+4’! Τότε, ο Κάστρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα! Το 1-1 πανηγυρίστηκε έξαλλα, καθώς οι Νικαιώτες έφυγαν με σπουδαίο βαθμό απ’ τη Ρόδο!

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Κοντοχρήστος (85’ Δημήτρουλας), Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Σανδραβέλης, Μασούρας, Ντοριβάλ (67’ Αυγενικού), Λινάρδος (60’ Αθανασίου), Γεωργίου (60’ Μανωλάκης), Αλάεθ, Μπαστακός (85’ Σμυρλής).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Aναγνωστόπουλος, Ομάρ (46’ Σινγκ), Μουστάκης (83’ Κουτρουκίδης), Κύργιας, Φουρλάνος, Τιεντσέ (77’ Κόρμπος), Γκοτσούλιας (77’ Μάναλης), Μπρίτο (46’ Ματσούκας), Ρόλε, Πλατέλλας, Κάστρο.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι