Εργοτέλης-Ιωνικός 0-1: Άντεξε και απέδρασε με το «διπλό» (photos)

Ο Ιωνικός πήρε τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Εργοτέλη.

Με το «τρίποντο» απέδρασε ο Ιωνικός από το Παγκρήτιο, επικρατώντας 1-0 του Εργοτέλη. Οι «κυανόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με το γκολ του Κάστρο στο 6’. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν δύο δοκάρια, με τους Σερβιλάκη, Μπουτσάκη, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς στο 6’ από σέντρα του Ρόλε, ο Ματίας Κάστρο με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 12’ ένα σουτ του Μπρίτο ανάγκασε τον Κατσιμήτρο να διώξει σε κόρνερ. Ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους να απειλήσει, πέρα από μια εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη, με τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης προσπάθησε να είναι πιο απειλητικός, και στο 51’ ο Σερβιλάκης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Παρά το γεγονός ότι οι «κιτρινόμαυροι» κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα, δεν μπορούν να απειλήσουν, με τον Ιωνικό να διαχειρίζεται καλά το υπέρ του προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι είχαν νέο δοκάρι στο 84’ σε κεφαλιά του Μπουτσάκη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μαζουλουξής επιχείρησε το σουτ από 40 μέτρα, αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (80’ Μπότε), Τζέφρει (73’ Κατσούρι), Μπάτζιο, Πέοος, Τσέλιος, Μαζουλουξής, Αμπντουλάι (73’ Μπουτσάκης), Πατρινός (65’ Κόνραντ), Κωστανάσιος (80’ Ποζατζίδης), Μανουσάκης.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος, Γκοτουλιάς, Μπρίτο (58’ Ματσούκας/ 90+2’ Σινγκ), Μάναλης (90+2’ Τσιριγώτης), Ρόλε (80’ Τιεντσέ), Κάστρο.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ