Κύπελλο Αγγλίας: Το ματς του αιώνα! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέκλεισε με ανατροπή-έπος τη Λίβερπουλ

Ματσάρα που θα μείνει στην ιστορία στο Ολντ Τράφορντ, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να επικρατεί 4-3 της Λίβερπουλ στην παράταση και να προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το ματς του αιώνα έγινε στο Ολντ Τράφορντ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Σε μια μυθική παράσταση με 55 τελικές, εκ των οποίων οι 22 στην εστία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, έστειλε το ματς στην παράταση, όπου η Λίβερπουλ προηγήθηκε ξανά, αλλά με γκολ του Ράσφορντ κι ένα ακόμα του Ντιαλό στο 120', οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 4-3 και πήρα το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γουέμπλεϊ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το προβάδισμα κόντρα στη Λίβερπουλ στο 10ο λεπτό του αγώνα στο Ολντ Τράφορντ.

Μετά από ωραία συνεργασία από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Γκαρνάτσο που σούταρε μέσα από την περιοχή και από διαγώνια θέση, με τον Κέλεχερ να αποκρούει και τον ΜακΤόμινεϊ να παίρνει το ριμπάουντ για το 1-0 στο 10'.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Λίβερπουλ όμως γύρισε το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Στο 44' ο Νούνιες έστρωσε στον ΜακΆλιστερ, ο οποίος σούταρε στην κλειστή γωνία του Ονανά, που βρήκε την μπάλα με το χέρι, όμως δεν μπόρεσε να αποκρούσει, με τους «κόκκινους» να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Επικράτησε τρικυμία στην άμυνα της Γιουνάιτεντ και τρία λεπτά μετά η Λίβερπουλ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Νούνιες να ντριμπλάρει και να σουτάρει και τον Ονανά να διώχνει σε πρώτη φάση. Όμως, ο Σαλάχ στο ριμπάουντ σκόραρε σε κενή εστία για το 1-2.

Όμως ο Άντονι έσωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ισοφαρίζοντας στο 87' σε 2-2. Ο Βραζιλιάνος που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 71' πέτυχε το δεύτερο γκολ του στη σεζόν και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Ράσφορντ έχασε μοναδική ευκαιρία στις καθυστερήσεις.

Εκεί η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα με τον Έλιοτ, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Έρικσον και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-3 στο 102'.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως, δεν κατέθεσε τα όπλα. Αρχικά ο Ράσφορντ ισοφάρισε και πάλι σε 3-3.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 120', μετά από κόρνερ του Τσιμίκα οι «κόκκινοι διάβολοι» βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Ντιαλό πλάσαρε για το 4-3 (και αποβλήθηκε επειδή έβγαλε τη φανέλα και είχε ήδη κάρτα).

NBA: Πήραν πίσω το πλεονέκτημα οι Σέλτικς, αντίδραση από Λέικερς - Οι Θάντερ ετοιμάζουν «σκούπα»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/04) - «Τίτλος για έναν» στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Έκτη στο Diamond League η Τζένγκο
Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία