La Liga: Άφησε βαθμούς και στη Βαλένθια η Μπαρτσελόνα - Τεράστιο «διπλό» για Χετάφε
EPA/Juan Carlos Cardenas, ΑΜΠΕ

La Liga: Η Μπαρτσελόνα γνώρισε μία ακόμα απώλεια βαθμών, καθώς έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με τη Βαλένθια. Η Σεβίλλη γνώρισε κι άλλη ήττα, με τη Χετάφε να περνάει από την Ανδαλουσία, 3-0.

Νέο... κάζο για την Μπαρτσελόνα, καθώς δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από τη Βαλένθια. Η ομάδα του Τσάβι προηγήθηκε στο 55' με τον Ζοάο Φέλιξ, όμως, 15 λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σανμαρτίν. Στα τελευταία λεπτά, οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν για τη νίκη, αλλά έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Στην Ανδαλουσία, το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις 5’ ο Μαγιοράλ άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στο 37’ ο Μάτα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 79’ ο Γκρίνγουντ με το δεύτερο πέναλτι της Χετάφε, διαμόρφωσε το 3-0.

Από εκεί και πέρα, η Αθλέτικ πήρε το ντέρμπι με την Ατλέτικο. Το «συγκρότημα» του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασε πέναλτι στο 36’ με τον Σανσέτ, όμως, στο 51’ ο Χουρουθέτα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 64’ ο Νίκο Γουίλιαμς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.