La Liga: Άνετα στο +8 η Μπαρτσελόνα, «λύτρωσε» την Ατλέτικο ο Γκριεζμάν

Η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» μέσα σε ένα 3λεπτο το ματς με την Κάντιθ και διατήρησε την απόστασή της από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ένα τρίλεπτο ξέσπασμα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετό για την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, προκειμένου να διατηρήσει την απόσταση των 8 βαθμών από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί υπερασπίστηκαν την έδρα τους (2-0), απέναντι στην Κάντιθ, για την 22η αγωνιστική της LaLiga, με τους Ρομπέρτο (43΄) και Λεβαντόφσκι (45+1΄) να στέλνουν χωρίς άγχος την Μπαρτσελόνα στα αποδυτήρια.

Η Κάντιθ πάλεψε στην επανάληψη για την υπέρβαση, χωρίς όμως αποτέλεσμα... Με τη 10η ήττα τους οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Νωρίτερα, η Αθλέτικ Μπιλμπάο έφερε την Ατλέτικο Μαδρίτης στα... όριά της, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο «Metropolitano», όμως τη λύση για τους «ροχιμπλάνκος» έδωσε για άλλη μία φορά φέτος ο Αντουάν Γκριεζμάν, χαρίζοντας στην ομάδα του μία μεγάλη νίκη (τρίτη στα τελευταία 4 ματς) με 1-0 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της LaLiga, που την φέρνει πλέον σε απόσταση... αναπνοής απ' την 3η Σοσιεδάδ.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ατλέτικο ανέβασε... στροφές στο δεύτερο 45λεπτο κι έφτασε εντέλει στο τρίποντο, χάρις στο γκολ του Γάλλου επιθετικού, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Ντεπάι και νίκησε τον Αγκιρεθαμπάλα με θαυμάσιο σουτ μέσα απ' την περιοχή.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της La Liga:

Τζιρόνα-Αλμερία 6-2 (8΄ Καστεγιάνος, 34΄ Τσιγκάνκοφ, 36΄ Ρικέλμε, 43΄ Ερνάντεθ, 77΄ Μάρτιν, 79΄ Στουάνι - 67΄ Ραμαζανί, 81΄ Τουρέ)

Σοσιεδάδ-Θέλτα 1-1 (5' Ογιαρθάμπαλ - 90'+ Λε Νορμάν)

Μπέτις-Βαγιαδολίδ 2-1 (2' Χουάνμι, 45'+ πεν. Κανάλες - 30' Λαρίν)

Μαγιόρκα-Βιγιαρεάλ 4-2 (20΄ Καντεβερέ, 45΄, 56΄ Ροντρίγκες, 63΄ Μουρίκι - 43΄ Μοράλες, 50΄ Τσουκουέζε)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (78΄ Βαλβέρδε, 90+2΄ Ασένσιο)

Ελτσε-Εσπανιόλ 0-1 (90'+ Νταρντέρ)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Σεβίλη 1-1 (65' Λεζέν-29' Σούσο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0 (73΄ Γκριεζμάν)

Μπαρτσελόνα-Κάντιθ 2-0 (43΄ Ρομπέρτο, 45+1΄ Λεβαντόφσκι)