La Liga: Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα, στο +11 από τη Ρεάλ
EPA

Η Μπαρτσελόνα προελαύνει προς τον τίτλο της La Liga, καθώς επικράτησε 1-0 της Βιγιαρεάλ και είναι πλέον στο +11 (με ματς περισσότερο) από τη δεύτερη Ρεάλ.

Οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν από άλλη μία δύσκολη έδρα, νικώνας 1-0 τη Βιγιαρεάλ στο «Θεράμικα», χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 17΄ ο Πέδρι, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Λεβαντόφσκι.

Οι γηπεδούχοι, που δίνουν μάχη για έξοδο στην Ευρώπη, πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά η άμυνα των Καταλανών και κυρίως ο απροσπέπλαστος Αραούχο δεν τους επέτρεψαν να δημιουργήσουν μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση ένα χαμένο τετ-α-τετ του Μοράλες στις καθυστερήσεις του ημίχρονου.

Η ομάδα του Τσάβι σε 21 ματς του φετινού πρωταθλήματος έχει δεχθεί μόλις επτά γκολ, τα τρία εκ των οποίων στο clasico με τη Ρεάλ, όπου γνώρισε και τη μοναδική ως τώρα ήττα της (3-1).

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον -κατά τα φαινόμενα σοβαρό- τραυματισμό του Κοκλέν, του οποίου γύρισε το γόνατο σε μία μονομαχία με τον Κεσιέ και αποχώρησε κλαίγοντας με φορείο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Κάντιθ-Τζιρόνα 2-0 (6΄ Εσκαλάντε, 34΄ Γκουαρδιόλα)

Αλμερία-Μπέτις 2-3 (27΄ Σουάρες, 62΄ Κόστα - 6΄ Ρόντρι, 42΄ Κανάλες, 70΄ Γκουαρδάδο)

Σεβίλη-Μαγιόρκα 2-0 (28΄ Εν Νεσίρι, 40΄ Χιλ)

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (17΄ Καστιγέχο - 30΄ Νίκο Γουίλιαμς, 72΄ Σάνθετ)

Χετάφε-Ράγιο Βαγεκάνο 1-1 (77΄ Ουνάλ - 38΄αυτ. Αραμπάρι)

Θέλτα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (88΄ Ντεπάι)

Βαγιαδολίδ-Οσασούνα 0-0

Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα 0-1 (17΄ Πέδρι)