Κύπελλο Γερμανίας: Στα προημιτελικά με Ρόις η Ντόρτμουντ

Κύπελλο Γερμανίας: Η Ντόρτμουντ με λυτρωτή τον Ρόις πέρασε στα προημιτελικά του θεσμού λυγίζοντας 2-1 τη Μπόχουμ.

Ο αρχηγός της Ντόρτμουντ, Μάρκο Ρόις, πέρασε στο ματς στο 65΄ και πέντε λεπτά μετά πέτυχε το γκολ που έστειλε την ομάδα του στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Μπορούσια πέρασε από το «σπίτι» της Μπόχουμ με 2-1, τη νίκησε για δεύτερη φορά στην τρέχουσα σεζόν (3-0 εντός έδρας στις 5/11 στο πλαίσιο της Bundesliga) κι έγινε η τελευταία ομάδα που συμπλήρωσε το παζλ των «8» του θεσμού.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με το απίθανο γκολ του Τσαν από τη μεσαία γραμμή! Στο 64΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με το πέναλτι του Στόγκερ, αλλά δεν χάρηκαν για πολύ καθώς στο 70΄ ο Ρόις έμελλε να γίνει ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.