Serie A: Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Γιουβέντους (Videos)

Serie A: Την έβδομη σερί νίκη της πήρε η Γιουβέντους με γκολ στις καθυστερήσεις στην έδρα της Κρεμονέζε – Στο 1-1 έμειναν Φιορεντίνα και Μόντσα.

Έτοιμη για άσχημο ποδαρικό ήταν η Γιουβέντους στο ματς για την 16η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Η «γηραιά κυρία» φιλοξενήθηκε απ’ την Κρεμονέζε και τα βρήκε σκούρα. Χρειάστηκε να έρθει ο Μίλικ να λυτρώσει την ομάδα του Αλέγκρι, που έφτασε στην 7η σερί νίκη της.

Τα πάντα κρίθηκαν στις καθυστερήσεις. Το 0-0 παρέμενε στην Κρεμόνα μέχρι το 90+1’. Τότε που ο Μίλικ με το αριστερό σε απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στη γωνία της εστίας της Κρεμονέζε για το 0-1. Δίνοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του, που πέρα απ’ τις δικές της ευκαιρίες, είδε τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί, έχοντας μάλιστα και δύο δοκάρια.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Γιουβέντους ανέβηκε στους 34 βαθμούς στο -2 απ’ την δεύτερη Μίλαν και στο -7 απ’ την πρωτοπόρο Νάπολι που είχε ματς λιγότερο. Η Κρεμονέζε έμεινε στους 7 και την προτελευταία θέση.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα φιλοξένησε την Μόντσα, με το ματς να λήγει ισόπαλο 1-1. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν με τον Καμπράλ στο 19’, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Αουγκούστο στο 61’ έφεραν το ματς στα ίσια κι έφυγαν με σημαντικό βαθμό απ’ τη Φλωρεντία.

Πλέον η Φιορεντίνα έχει 20 βαθμούς, με την Μόντσα να είναι στους 17 και να βρίσκεται μακριά απ’ την επικίνδυνη ζώνη.