Bundesliga: Νέος «άθλος» για Άουγκσμπουργκ - Η βαθμολογία
Twitter/Augsburg

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στο Γκελζενκίρχεν, όπου η Άουγκσμπουργκ επικράτησε της Σάλκε με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Ντεμίροβιτς στο 9΄ και στο 21΄. Η Σάλκε ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε αρχικά να μειώσει στο 33΄ με τον Τερόντε και στη συνέχεια να ισοφαρίσει με τον Κράους (63΄). Στο 71ο λεπτό η Άουγκσμπουργκ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπερίσα με δεύτερη κίτρινη, αλλά 6 λεπτά αργότερα (77΄) κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και τους τρεις βαθμούς της νίκης με τέρμα του Χαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Bundesliga έχουν ως εξής:

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 4-0 (3΄ Σανέ, 17΄ Μουσιάλα, 39΄ Μανέ, 84΄ Μίλερ)
Λειψία-Μπόχουμ 4-0 (15΄, 53΄ Βέρνερ, 23΄ πεν., 85΄ Ενκουκού)
Φράιμπουργκ-Μάιντς 2-1 (3΄ Γκρέγκοριτς, 37΄ Κιερεχ - 52΄ Μαρτίν)
Κολωνία-Ντόρτμουντ 3-2 (53΄ Κάινζ, 56΄ Τίγκες, 71΄ Λιούμπισιτς - 31΄ Μπραντ, 78΄ αυτ. Σμιτς)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (12΄ Γκέτσε, 42΄ Λίντστρομ)
Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 3-2 (23΄ Μαρμούς, 38΄ Αρνολντ, +90΄ Γκέρχαρντ - 22΄ Γκιρασί, +45΄ Μαυροπάνος)
Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ 5-1 (5΄, 13΄ Φίλκρουγκ, 8΄ Ντουκς, 37΄ αυτ. Μπενσεμπαϊνί, 73΄ Βάισερ - 63΄ Τιράμ)
Χέρτα Βερολίνου-Χοφενχάιμ 1-1 (37΄ Λουκεμπακιο - 25΄ Κράμαριτς)
Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 2-3 (33΄ Τερόντε, 63΄ Κράους - 9΄, 21΄ Ντεμίροβιτς, 77΄ Χαν)