La Liga: «Αφεντικό» της Μαδρίτης η Ρεάλ

La Liga: Υπό τη σκιά των φαινομένων ρατσισμού κατά του Βινίσιους, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ατλέτικο στο «Μετροπολιτάνο» (2-1) και συνεχίζει με το απόλυτο νικών.

Το ντέρμπι της Μαδρίτης βρήκε τη Ρεάλ να χαμογελά. Οι «μερένχες» σε μια αναμέτρηση που επισκιάστηκε απ’ τα ρατσιστικά συνθήματα κατά του Βινίσιους πριν τη σέντρα, μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι και υπέταξαν την Ατλέτικο με σκορ 2-1. Συνεχίζοντας να έχουν το απόλυτο νικών και μετά την 6η αγωνιστική.

Η ομάδα του Αντσελότι κατάφερε να βρει το πρώτο γκολ στο ματς στο 18ο λεπτό. Ο Ροντρίγκο ήταν ο σκόρερ για τη «βασίλισσα», με το 0-1 να διατηρείται μέχρι το 38’. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ήταν η σειρά του Βαλβέρδε να κάνει το 0-2.

Έτσι η Ρεάλ πήγε με ξεκάθαρο προβάδισμα στην ανάπαυλα των ημιχρόνων. Τη διαφορά των δύο γκολ την κρατούσε μέχρι το 83’, όταν και ο Ερμόζο ήταν αυτός που μείωσε για τους «ροχιμπλάνκος». Ο σκόρερ των γηπεδούχων αποβλήθηκε στο 1ο των καθυστερήσεων, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη για σπρώξιμο στον Σεμπάγιος.

Η «βασίλισσα» κράτησε το υπέρ της σκορ κι έτσι πήρε το ντέρμπι, δείχνοντας πως είναι το «αφεντικό» της Μαδρίτης. Η Ρεάλ έφτασε τους 18 βαθμούς λοιπόν και άφησε 8 πίσω της την Ατλέτικο που έμεινε στους 10.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος:

Βαγιαδολίδ-Κάντιθ 0-1

Μαγιόρκα-Αλμερία 1-0

Μπαρτσελόνα-Ελτσε 3-0

Βαλένθια-Θέλτα 3-0

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγεκάνο 3-2

Οσασούνα-Χετάφε 0-2

Βιγιαρεάλ-Σεβίλλη 1-1

Μπέτις-Τζιρόνα 2-1