La Liga: Έσπασε το ρόδι η Σεβίλλη, πρώτη νίκη στη σεζόν!

La Liga: Μία ισοπαλία και 4 ήττες μετρούσε η Σεβίλλη μέχρι να πάει στην έδρα της Εσπανιόλ και να πάρει την πρώτη της νίκη για το 2022-23 επικρατώντας 3-2 σε ματς γεμάτο σασπένς.

Πριν λίγες μέρες δέχτηκε τεσσάρα στην έδρα της απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι. Στο Πρωτάθλημα Ισπανίας είχε 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Η Σεβίλλη έκανε ένα απ’ τα χειρότερα ξεκινήματα της ιστορίας της σε σεζόν. Τελικά ήρθε η ώρα να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη. Κόντρα στην Εσπανιόλ.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας φιλοξενήθηκε απ’ την ομάδα της Βαρκελώνης για την 5η αγωνιστική της Primera Division. Και έκανε εξαιρετική αρχή στο ματς, καθώς είχε προβάδισμα τριών τερμάτων.

Ο Λαμέλα μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ακολούθησε το 0-2 απ’ τον Καρμόνα στο 26’, με τον ίδιο παίκτη στο 45’ να «γράφει» το 0-3. Όλα έδειχναν πως το ματς κρίθηκε εύκολα υπέρ της Σεβίλλης.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Εσπανιόλ αντέδρασε και μείωσε με το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Χοσέλου. Στο 62’ ήταν σειρά του Μπρέιθγουεϊτ να μειώσει σε 2-3 και να βάλει «φωτιά» στο ματς.

Ειδικά τα τελευταία λεπτά ήταν γεμάτα σασπένς, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 84’ λόγω αποβολής του Λαμέλα. Παίχτηκαν και 10 λεπτά καθυστερήσεων, αλλά τελικά η Σεβίλλη κράτησε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα γι’ αυτή, αφού ήταν η πρώτη νίκη της για το 2022-23.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε τους 4 βαθμούς στο Πρωτάθλημα, φτάνοντας την Εσπανιόλ που έχει ακριβώς ίδιο αριθμό βαθμών.

Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”