Premier League: «Διέλυσε» την Νότιγχαμ η Σίτι με χατ τρικ του Χάαλαντ - Αήττητη η Άρσεναλ (video)
Twitter/Manchester City

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε 6-0 την Νότιγχαμ Φόρεστ εντός έδρας, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σημείωνει χατ τρικ σε 38 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο - Το 5/5 έκανε η Άρσεναλ που επικράτησε 2-1 της Άστον Βίλα εντός έδρας

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Νότιγχαμ Φόρεστ εντός έδρας η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία την διέλυσε με 6-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ που έκανε ένα ακόμη χατ τρικ στην Premier League.

Ο Νορβηγός χτύπησε στο 12΄, στο 23΄και στο 38΄ κάνοντας το 3-0 και βάζοντας τις βάσεις για νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κανσέλο στο 50΄, ο Άλβαρεζ στο 65΄ και στο 87΄έγραψαν το τελικό σκορ.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ, έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Premier League που φτάνει σε τόσο γρήγορο διάστημα (σσ. 5 αγωνιστικές) τα 9 γκολ.

Η Άστον Βίλα έβαλε δύσκολα στην Άρσεναλ, παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Αρτέτα βρήκε τον τρόπο να «απαντήσει» γρήγορα στο γκολ της ισοφάρισης που πέτυχαν οι «χωριάτες» και να επικρατήσει με 2-1, φτάνοντας στην 5η συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμα ματς από την έναρξη της περιόδου.

Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Ντούγκλας Λουίζ (μπήκε στο 73΄) ισοφάρισε προσωρινά για την Άστον Βίλα, αλλά οι Λονδρέζοι απάντησαν άμεσα με τον Μαρτινέλι (77΄) και πήραν το «τρίποντο».

Πλέον η Άρσεναλ στρέφει το ενδιαφέρον της στο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ την Κυριακή (04/09) για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Παναθηναϊκός AKTOR: Θα θυμίζει Euroleague το ΟΑΚΑ για το ματς με το Περιστέρι!
Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ