La Liga: Τεσσάρα στη Γαλικία η Ρεάλ Μαδρίτης
twitter / @realmadrid

La Liga: Επιβλητικό πέρασμα απ’ το Βίγκο για τη Ρεάλ Μαδρίτης που επικράτησε 4-1 της Θέλτα που έγινε «σάκος του μποξ» για τους παίκτες του Αντσελότι.

Στην πρεμιέρα της Primera Division δυσκολεύτηκε στην έδρα της Αλμερία. Το ταξίδι στο Βίγκο για τη Ρεάλ Μαδρίτης στη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, αποδείχθηκε πιο αποφασιστικό. Οι «μερένχες» επικράτησαν 4-1 δείχνοντας πως όποιος θέλει να τους απειλήσει για την κορυφή, πρέπει να προσπαθήσει υπερβολικά πολύ.

Η «βασίλισσα» άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Καρίμ Μπενζεμά για το 0-1. Εννιά λεπτά μετά, η Θέλτα κέρδισε κι αυτή πέναλτι με τον Ιάγκο Άσπας να ισοφαρίζει. Ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα της Γαλικίας είχε επαφή με το ματς.

Ο Λούκα Μόντριτς έστειλε μπροστά στο σκορ την Ρεάλ στο ημίχρονο. Στο 41’ ο έμπειρος Κροάτης έκανε το 1-2. Με τον Βινίσιους στο 56’ να «γράφει» το 1-3, που ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη για την ομάδα του Αντσελότι. Απλά ήρθε ο Βαλβέρδε στο 66’ για να κάνει το 1-4 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των Πρωταθλητών Ευρώπης.

Θα μπορούσε μάλιστα να είναι ακόμη μεγαλύτερη η διαφορά, αλλά στο 87' ο Αζάρ έχασε το δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν οι Μαδριλένοι.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει 6 βαθμούς με 2 νίκες τις 2 πρώτες αγωνιστικές στη La Liga, ενώ η Θέλτα έμεινε στον 1 βαθμό.

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Το ραντεβού της 12ετίας στο «κολαστήριο» του ΟΑΚΑ!