Serie A: Δεν παραδίνεται η Μίλαν, νίκη στο 90+2’ κόντρα στη Λάτσιο! (Videos+Photos)

Serie A: Με την ισοπαλία να πλησιάζει, η Μίλαν έβγαλε χαρακτήρα και ένα γκολ στις καθυστερήσεις την επανέφερε στην κορυφή του Καμπιονάτο με το 2-1 μέσα στο «Ολίμπικο» κόντρα στη Λάτσιο.

Οι βαθμοί «έκαιγαν» και τη Λάτσιο και τη Μίλαν. Για Ευρώπη και κατάκτηση Πρωταθλήματος αντίστοιχα. Η 34η αγωνιστική, ήταν κοντά στο να πικράνει και τις δύο ομάδες. Όμως η Μίλαν δεν παραδίνεται εύκολα! Ένα γκολ στις καθυστερήσεις κράτησε ζωντανές τις ελπίδες των «ροσονέρι», που πήραν σπουδαία νίκη με 1-2!

Το ματς άρχισε με αιφνιδιασμό της Λάτσιο. Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να αλλάξουν τις ισορροπίες σκοράροντας για το 1-0. Ο Μιλίνκιβιτς-Σάβιτς έκανε ωραία τη σέντρα και ο Ιμόμπιλε πετάχτηκε εξαιρετικά για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Μέχρι τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, όμως, η Μίλαν «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα. Σκοράροντας με τον Ζιρού για το 1-1 στο 50ο λεπτό. Ο Γάλλος μετά από ωραία προσπάθεια του Λεάο, έκανε την προβολή για την ισοφάριση.

Οι προσπάθειες των δύο ομάδων που ακολούθησαν, έδειχναν μάταιες. Η Μίλαν είχε την πρωτοβουλία, αλλά δεν ερχόταν το γκολ. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η ισοπαλία θα «πληγώσει» και τους δύο, ήρθε ο Τονάλι να λυτρώσει τους «ροσονέρι».

Από ασίστ του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς ο Ιταλός μέσος έκανε το 1-2 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Με την οποία επανέρχεται στην κορυφή.

Η Μίλαν έχει πλέον 74 βαθμούς, όντας στο +2 απ’ τη 2η Ίντερ που έχει ματς λιγότερο. Η Λάτσιο απ’ την άλλη, έμεινε στους 56 πίσω απ’ τη Ρόμα και ισόβαθμη με την Φιορεντίνα (ηττήθηκε στην Σαλερνιτάνα) που έχει ματς λιγότερο.

Σε αναμετρήσεις για την 34η αγωνιστική της Serie A σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ