Serie A: Γράφει ιστορία η Σαλερνιτάνα και πλησιάζει το θαύμα! (Video)

Serie A: Πρώτη φορά στην ιστορία της πήρε τρίτη σερί νίκη η Σαλερνιτάνα που επικράτησε 2-1 της Φιορεντίνα – Στο -3 απ’ τις θέσεις της σωτηρίας πλέον.

Η Σαλερνιτάνα έμοιαζε «καταδικασμένη». Όμως με ένα εκπληκτικό ντεμαράζ, αλλάζει τα δεδομένα στο Καμπιονάτο. Για την 34η αγωνιστική, η μέχρι πρότινος ουραγός του Πρωταθλήματος, επικράτησε 2-1 της Φιορεντίνα. Φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες.

Επίδοση ιστορική για την ομάδα, καθώς είναι η πρώτη φορά που το καταφέρνει στη Serie A. Κυρίως όμως αυξάνει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία, κάτι που έμοιαζε με θαύμα πριν λίγο καιρό.

Ο Τζούριτς στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, που πήγαν στο ημίχρονο με το 1-0. Η Φιορεντίνα που «καίγεται» για βαθμούς καθώς δίνει μάχη για την Ευρώπη, ισοφάρισε στο 64’ με τον Σαπονάρα.

Η τελευταία λέξη άνηκε στη Σαλερνιτάνα, καθώς ο Μπονατσόλι στο 79’ έκανε το 2-1 και έδωσε σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Η οποία έφτασε τους 25 βαθμούς σε 33 ματς, απέχοντας 3 απ’ τη σωτηρία. Η Φιορεντίνα έμεινε στους 56 σε 33 ματς και ισοβαθμεί στην 6η θέση με τηΛάτσιο.

Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη
Παναθηναϊκός: «Ανάβει φωτιές» η Mundo Deportivo για τον Φώτη Ιωαννίδη