ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 4-5 (πεν.): «Ερυθρόλευκο» το πρωτάθλημα Κ15 μετά από τελικό «θρίλερ» (photos)

Μετά από έναν τελικό θρίλερ που κρίθηκε στα πέναλτι ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-4 του ΠΑΟΚ (2-2 κ.α.) και κατέκτησε το πρωτάθλημα Κ15

Πρωταθλητής Κ15 είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 5-4 στα πέναλτι (2-2) του ΠΑΟΚ στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στο Αγρίνιο. O τελικός ήταν συγκλονιστικός με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα ως το τελευταίο λεπτό της κανονικής περιόδου αλλά ένα πέναλτι του Δαρβίρα έκανε το 2-2 και έστειλε το ματς στα πέναλτι, εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το τρόπαιο.

Στο μεταξύ στον ΠΑΟΚ διαμαρτύρονται για τη φάση του πέναλτι που έφερε την ισοφάριση όπου όπως φαίνεται η επαφή άρχισε εκτός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε ισόπαλη 2-2 με τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 0-1, τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην ανατροπή με 2-1 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και οδήγησε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί όπου οι ερυθρόλευκοι αν και αστόχησαν πρώτοι είδαν και τον ΠΑΟΚ να είναι άστοχος και εν τέλει ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρόπαιο

4-5 ο Ολυμπιακός με τον Σουλανιάκου
4-5 Ο Γεωργακόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Ντούνγκα.

Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1