La Liga: «Διπλό» σωτηρίας για την Γρανάδα

La Liga: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Γρανάδα στην έδρα της Αλαβές με 3-2 – Έχασαν πέναλτι οι γηπεδούχοι που παραμένουν προτελευταίοι.

Ντέρμπι στην ουρά της βαθμολογίας για την 29η αγωνιστική της Primera Division. Η Ντεπορτίβο Αλαβές υποδέχτηκε τη Γρανάδα, με τις δύο ομάδες να απέχουν μόλις μία νίκη. Και σε περίπτωση νίκης των γηπεδούχων θα έρχονταν τα πάνω κάτω στη «μάχη» της σωτηρίας.

Όμως η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη! Το τελικό 2-3 ουσιαστικά δίνει τεράστια ανάσα στη Γρανάδα και ταυτόχρονα της παρέχει μια απόσταση ασφαλείας απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα, με τον Χοσέλου να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στο 26’ για την Αλαβές. Καθώς αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισαν οι Βάσκοι κι έτσι παρέμεινε το 0-0.

Ο Εσκουδέρο στο 50’ έδωσε προβάδισμα στη Γρανάδα, αλλά η ανατροπή ήρθε σε επτά λεπτά για την Αλαβές. Ο Εσκαλάντε ισοφάρισε στο 53’, για να κάνει το 2-1 ο Βαγέχο στο 57’!

Η Γρανάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και «απάντησε» στην ανατροπή με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 75’ ο Πουέρτας έκανε το 2-2, για να έρθει τρία λεπτά πριν τα 90’ ο Σουάρες να διαμορφώσει το τελικό 2-3!

Έτσι η ομάδα της Ανδαλουσίας ανέβηκε στους 28 βαθμούς και απέχει 4 από την επικίνδυνη ζώνη. Η Αλαβές έμεινε στους 22 και παραμένει προτελευταία.