La Liga: Ανέβηκε η Μπέτις, νίκησε τη Μπιλμπάο (Photos)

La Liga: Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Μπέτις που επικράτησε 1-0 της Μπιλμπάο – Αποβλήθηκε ο Φεκίρ για τους γηπεδούχους.

Έξι ματς (όλων των διοργανώσεων) είχε να νικήσει η Ρεάλ Μπέτις. Το κατάφερε τελικά τη στιγμή που ήταν επιτακτική ανάγκη να το πετύχει. Για την 28η αγωνιστική της Primera Division, απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Οι «πράσινοι» της Σεβίλλης, επιβλήθηκαν 1-0 των Βάσκων, που όπως πάντα ήταν αρκετά σκληροί και δύσκολοι για να καμφθούν στο παιχνίδι τους.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τον Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 20ο λεπτό. Από εκεί και πέρα οι όποιες ευκαιρίες δεν έφεραν αποτέλεσμα κι έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Το μόνο που διαφοροποιήθηκε ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες. Στο 80ο λεπτό ο Ντε Μάρκος έκανε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Φεκίρ. Ο Γάλλος εκνευρίστηκε κι αντέδρασε άσχημα με αποτέλεσμα να αποβληθεί απ’ την αναμέτρηση.

Με τη νίκη της αυτή η Μπέτις ανέβηκε 4η με 49 βαθμούς, έναν περισσότερο απ’ την Μπαρτσελόνα που όμως έχει δύο ματς λιγότερα. Η Μπιλμπάο έμεινε στους 40 και απέχει 5 απ’ τις ευρωπαϊκές θέσεις.