Ligue 1: Η Μπρεστ… φρέναρε τη Λιλ

Ligue 1: Ενώ η Λιλ ήθελε νίκη για να ανέβει στις Ευρωπαϊκές θέσεις, η Μπρεστ τη νίκησε 2-0 και… ανασαίνει ήρεμη μακριά από το άγχος του υποβιβασμού.

Απ’ τη μία η Μπρεστ που έψαχνε νίκη για να πάρει σημαντική διαφορά απ’ την επικίνδυνη ζώνη, απ’ την άλλη η Λιλ που ήθελε να φτάσει στις θέσεις της Ευρώπης. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελικά. Επικρατώντας 2-0 της Πρωταθλήτριας.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό. Με έναν παίκτη της Λιλ να διευκολύνει τη Μπρεστ. Ο Τζαλό με αυτογκόλ έκανε το 1-0. Το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Λιλ προσπάθησε να αντιδράσει, πίεσε για να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Μουνιέ στο 90+5’ έκανε το 2-0 και «σφράγισε» τη νίκη της Μπρεστ.

Οι γηπεδούχοι με την επικράτηση αυτή έφτασαν στους 28 βαθμούς και τη 12η θέση, όντας πλέον στο +11 απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Η Λιλ έμεινε στους 32 και είναι 8η.

Τζόκοβιτς και Μπονμάτι θριάμβευσαν στα «Όσκαρ» των αθλητών - Αποκάλυψη ο Μπέλιγχαμ
Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς