Κύπελλο Ιταλίας: Ο Κυριακόπουλος απέκλεισε τον Κουρφαλίδη! (Photos)

Κύπελλο Ιταλίας: Η Σασουόλο απέκλεισε την Κάλιαρι επικρατώντας 1-0, σε ένα ματς που ήταν στις ενδεκάδες δύο Έλληνες παίκτες.

Ένα γκολ του Χαρούι στο 18ο λεπτό, ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στην Σασουόλο. Με αυτό το 1-0, απέκλεισε την Κάλιαρι και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «8» στο Coppa Italia.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να θέλουν περισσότερο το ματς, καθώς παρατάχτηκαν με περισσότερους ενδεκαδάτους. Η Κάλιαρι απ’ την άλλη, είχε αλλαγές στη σύνθεσή της. Κάτι που μοιάζει λογικό, μια και το ενδιαφέρον των φιλοξενούμενων είναι στη μάχη που δίνουν για σωτηρία στην Serie A.

Πάντως, το παιχνίδι στο «Μαπέι» είχε τεράστιο Ελληνικό ενδιαφέρον. Ο Λυκογιάννης ήταν εκτός για την Κάλιαρι, αλλά και πάλι αμφότερες οι ομάδες είχαν στις ενδεκάδες τους Έλληνες.

Η Σασουόλο είχε σε ρόλο αριστερού χαφ τον Γιώργου Κυριακόπουλο, ο οποίος αγωνίστηκε για 74 λεπτά. Απ’ την άλλη, στην ενδεκάδα της Κάλιαρι ήταν ο νεαρός Χρήστος Κουρφαλίδης.

Πρόκειται για ένα παιδί 19 ετών απ’ τη Θεσσαλονίκη, το οποίο αγωνιζόταν στα Ερασιτεχνικά με τον Μακεδονικό Λητής. Από εκεί πήγε στις ακαδημίες της Κάλιαρι, ενώ αγωνίστηκε και στη Φότζια ως δανεικός. Είναι αρχηγός στην Primavera της ομάδας απ’ τη Σαρδηνία. Αυτή ήταν η δεύτερη συμμετοχή του στην πρώτη ομάδα (είχε παίξει και στο ματς Κυπέλλου με την Τσινταντέλα).

Αγωνίζεται ως κεντρικός μέσος. Έπαιξε για 78 λεπτά κόντρα στη Σασουόλο.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ