Ligue 1: Χωρίς άγχος νίκησε η Παρί (Photos)

Ligue 1: Άνετο 2-0 της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Μπρεστ, παρά τις απουσίες των γηπεδούχων – Συνεχίζει να… τρέχει μόνη η ομάδα του Ποτσετίνο.

Στο +11 απ’ τη δεύτερη θέση βρίσκεται πλέον η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα της πρωτεύουσας φιλοξένησε στο «Παρ Ντε Πρενς» τη Μπρεστ. Η οποία αποδείχθηκε χαμηλό εμπόδιο, παρά τις δεδομένες και σημαντικές απουσίες της ομάδας του Μαουρίσιο Ποτσετίνο.

Το τελικό 2-0 έδωσε ακόμη μια νίκη στην Παρί, η οποία στο Γαλλικό Πρωτάθλημα είναι ξεκάθαρο πως τρέχει… μόνη της ουσιαστικά, αφήνοντας όλους τους υπόλοιπους να δίνουν μια ξεχωριστή μάχη ουσιαστικά.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους. Ο σούπερ σταρ των γηπεδούχων (ειδικά τώρα που δεν παίζουν Μέσι και Νεϊμάρ), έκανε το 1-0 στο 32ο λεπτό. Το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το ματς τελείωσε νωρίς ουσιαστικά. Ο Κέχρερ ήταν αυτός που σκόραρε ξανά (το είχε κάνει και στην έδρα της Λιόν), κάνοντας το 2-0 για την Παρί Σεν Ζερμέν στο 53ο λεπτό.

Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι, η Μπρεστ δεν μπορούσε να αντιδράσει και απλά… έσβησε το ματς με άνετη επικράτηση των πρωτοπόρων.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχει πλέον 50 βαθμούς, έναντι 39 της Νις. Η Μπρεστ με 25 βαθμούς είναι 13η στο Πρωτάθλημα.

Formula 1: Σκέψεις για αλλαγή στη βαθμολόγηση