Serie A: Σοκ για τη Γιουβέντους, έχασε «σπίτι» της απ’ τη Σασουόλο! (Videos+Photos)

Serie A: Τα… χαστούκια συνεχίζονται για τη Γιουβέντους που ηττήθηκε στην έδρα της απ’ την Σασουόλο με 2-1. Νίκη για Αταλάντα στο «σπίτι» της Σαμπντόρια, ισόπαλο το Ουντινέζε-Ελλάς Βερόνα.

Μετά την ισοπαλία στο «Τζουζέπε Μεάτσα» με την Ίντερ, η Γιουβέντους ήθελε να επιστρέψει στις νίκες. Σε ένα Πρωτάθλημα που δεν προχωρά καθόλου καλά για την ομάδα του Μαξ Αλέγκρι. Αυτή η εικόνα συνεχίστηκε και για τη 10η αγωνιστική. Με τη Σασουόλο να… αλώνει το Τορίνο επικρατώντας 2-1!

Ένα ακόμη ισχυρό σοκ για τους «μπιανκονέρι», οι οποίοι έχουν μείνει υπερβολικά πίσω απ’ τη διεκδίκηση του τίτλου μετά από μόλις 10 αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στην έδρα της Γιουβέντους. Στο 44ο λεπτό, σε μια κόντρα της Σασουόλο έγινε ωραίος συνδυασμός και ο Φρατέζι από πλεονεκτική θέση έκανε το 0-1. Σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 78’ και ισοφάρισαν με κεφαλιά του ΜακΚένι. Πιστεύοντας πως θα μπορέσουν να κάνουν την ανατροπή στα λεπτά που απέμεναν.

Κάτι τέτοιο όχι απλά δε συνέβη, αλλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ο Λόπεζ να διαμορφώσει το τελικό 1-2. Δίνοντας τεράστια νίκη στη Σασουόλο και βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τη Γιουβέντους.

Η «γηραιά κυρία» έμεινε στους 15 βαθμούς, όντας στο -13 απ’ την πρώτη θέση! Όσο για την Σασουόλο, ανέβηκε στους 14.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ 1-3

Αν και βρέθηκε να χάνει στο «Λουίτζι Φεράριες», η Αταλάντα εύκολα έκανε την ανατροπή και επικράτησε της Σαμπντόρια με 3-1. Ο Καπούτο στο 10ο λεπτό έδωσε προβάδισμα για την ομάδα της Γένοβας.

Η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Με αυτογκόλ του Άσκιλντσεν στο 17’ η ομάδα απ’ το Μπέργκαμο ισοφάρισε, ενώ επτά λεπτά μετά ο Ντουβάν Ζαπάτα έκανε το 1-2, ολοκληρώνοντας γρήγορα την ανατροπή. Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε απ’ τον Ίλισιτς στο 90+5’.

Η Αταλάντα έφτασε τους 18 βαθμούς, ενώ η Σαμπντόρια έχει ακριβώς τους μισούς (9).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ-ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ 1-1

Με βαθμό έφυγε απ’ την έδρα της Ουντινέζε η Ελλάς Βερόνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό με τον Σούτσες, για να έρθει να ισοφαρίσει ο Μπαράκ στο 83’ με πέναλτι για τους «Έλληνες».

Έτσι, η Βερόνα έφτασε τους 12 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε παραμένει ένα βαθμό πίσω της.

Αργεντινή: Ο Τέβες πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα