Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης 1-0: Ο Νίκας «σκότωσε» τους Αρκάδες στις καθυστερήσεις (photos+videos)

Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης: Οι Αρκάδες αποτελούν το πρώτο… θύμα έκπληξης του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς οι «πράσινοι» της Βοιωτίας επικράτησαν 1-0 στο ματς της 5ης φάσης, χάρις σε τέρμα του Νίκα στις καθυστερήσεις.

Δραματικό ήταν το φινάλε στην πρώτη αναμέτρηση της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς ο Λεβαδειακός κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τους «16» της διοργάνωσης, επικρατώντας 1-0 του Αστέρα. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Νίκας, ο οποίος στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε τον Παπαδόπουλο, έγραψε το 1-0 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν καλό θέαμα στο γήπεδο της Λιβαδειάς και οι φάσεις ήταν ελάχιστες μπροστά στις δύο εστίες. Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας δεν έκανε ούτε μία τελική στην αντίπαλη εστία.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στους γηπεδούχους, όταν στο 22ο λεπτό ο Πολέτο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Εννέα λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο πορτιέρο των Αρκάδων αντέδρασε σωστά στο σουτ του Νίκα, ενώ στο 45’ το σουτ του Βρακά πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης εμφανίστηκε περισσότερο δραστήριος. Στο 55’ ο Αλί Μπαμπά προσπάθησε να σκοράρει αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε σε σώματα, ενώ στο 61’ το σουτ του Βαλιέντε πέρασε άουτ. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, αλλά δεν δημιούργησαν κάποια κλασική ευκαιρία.

Όμως, λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Νίκας «ντύθηκε» από… μηχανής Θεός για τον Λεβαδειακό, καθώς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την ομάδα του στους «16» του Κυπέλλου. Ο Βήχος εκτέλεσε το φάουλ και ο Έλληνας μέσος με κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-0.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ (70' Μουτίνιο), Μεχία, Νίλι, Πολέτο (70' Λινάρδος), Βήχος, Βρακάς, Λιάγκας, Νίκας, Τζημόπουλος (70' Μπαχανάκ), Τσάπρας.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία, Τασουλής (84' Αλβαρες), Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο (45' Ιγκλέσιας), Γκόμεζ, Αλί Μπαμπά (84' Κανελλόπουλος), Σόνι (65' Μπαράλες), Ριέρα (79' Σίτο).

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ