Nations League: Γιατί δεν υποδείχθηκε οφσάιντ ο Εμπαπέ και μέτρησε το κρίσιμο γκολ (Video)

Nations League: Τι είπε ο διαιτητής της αναμέτρησης στους Ισπανούς ποδοσφαιριστές που διαμαρτύρονταν έντονα.

Η φάση του 80ου λεπτού στο «Σαν Σίρο» έκρινε τον τελικό του Nations League. Με τη Γαλλία να το κατακτά και την Ισπανία να μένει με το παράπονο. Για τη φάση του καθοριστικού γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ, 10 λεπτά πριν τα 90’. Διότι ο άσος των «τρικολόρ» φαίνεται να μην καλύπτεται.

Κι έτσι είναι. Ο Εμπαπέ είναι εκτεθειμένος και κατά συνέπεια οφσάιντ. Όμως, η εξήγηση του Άντονι Τέιλορ στους παίκτες της «φούρια ρόχα», όπως την αποκάλυψε με δηλώσεις του ο Μπουσκέτς, ξεδιαλύνει το… μυστήριο.

Στην πάσα που κάνει ο Τεό Ερναντέζ, ο Έρικ Γκαρσία πέφτει για τάκλιν πριν φτάσει η μπάλα στον Εμπαπέ. Ο στόπερ των Ισπανών βρίσκει την μπάλα. Αυτό θεωρήθηκε απ’ την εξέταση της φάσης κακό παίξιμο, οπότε δεν καταλογίστηκε οφσάιντ.

Εξήγηση, πάντως, που δεν μετρίασε τα παράπονα των Ισπανών για το γκολ που έκρινε το τρόπαιο. Δείτε ξανά τη φάση που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στην Ισπανία και έκρινε το ματς:

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι