Ligue 1: Κι όμως χάνει η Παρί Σεν Ζερμέν! (Photos)

Ligue 1: Η Ρεν «έσπασε» το αήττητο της Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας εύκολα κιόλας με 2-0!

Έπαιξε με Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ, Ντι Μαρία στην τετράδα μπροστά. Είχε όλα της αστέρια για να απειλήσει και να πάρει μία ακόμη νίκη. Όμως η 9η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, πέρασε στην ιστορία ως αυτή που έφερε την πρώτη ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν στη Ligue 1. Υπεύθυνη γι’ αυτό η Ρεν!

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 3η τους νίκη στο Πρωτάθλημα, η οποία σαφώς είναι η πιο… φανταχτερή απ’ όλες. Αποτέλεσμα που δεν ήρθε με κλεφτοπόλεμο μάλιστα, καθώς η Ρεν κράτησε την Παρί Σ.Ζ. μόλις στη μία τελική εντός εστίας σε όλο το ματς!

Με το τέλος του πρώτου μέρους, ήρθε το προβάδισμα στο σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Λαμπόρντ στο 45ο λεπτό έκανε το 1-0, στέλνοντας τη Ρεν στην ανάπαυλα με πλεονέκτημα. Με την επιστροφή για το δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» και πάλι! Στο 1ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ήρθε το 2-0 με τον Ταϊτ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Παρί δεν μπόρεσε να αντιδράσει, δεν κατάφερε έστω να μειώσει στην πίεσή της. Σκόραρε μεν με τον Εμπαπέ στο 68’ αλλά μέσω VAR το τέρμα δε μέτρησε. Έπεσε σε… τοίχο κι έτσι μοιραία ήρθε η πρώτη της ήττα στη σεζόν στην έδρα της μαχητικής Ρεν.

Οι Παριζιάνοι έμειναν στους 24 βαθμούς κι έτσι η διαφορά τους απ’ τη 2η Λανς μειώθηκε στους 6. Η Ρεν απ’ την άλλη, έφτασε τους 12 και είναι 7η αυτή τη στιγμή.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)