Ligue 1: «Σκαρφαλώνει» η Νις! (Photos)

Ligue 1: Ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό 2-1, η Νις επικράτησε της Μπρεστ και ανέβηκε στην 3η θέση!

Η 9η αγωνιστική του Γαλλικού Πρωταθλήματος, ήρθε να πιστοποιήσει το γεγονός πως η Νις διαθέτει μια αξιόμαχη και δυνατή ομάδα. Όσα είχαν συμβεί στο ματς με τη Μαρσέιγ (νίκαγε η γηπεδούχος τότε) την πήγαν πίσω σαφώς, αλλά δεν τη… σκότωσαν. Η ομάδα της Νίκαιας επιβλήθηκε 2-1 της Μπρεστ, δείχνοντας και πάλι πως μόνο αμελητέα ποσότητα δεν είναι.

Το τελικό σκορ ίσως να αδικεί κιόλας τη Νις. Ο Τοντιμπό ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γαλλικού νότου. Σκοράροντας ακριβώς στο 45ο λεπτό και δίνοντας το προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Το 2-0 ήρθε στο 61’ με τον Μπαρντ να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στη Νις. Η οποία το διαχειρίστηκε σωστά μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπρεστ μείωσε με τον Ονορά σε 2-1, χωρίς όμως να μπορέσει να αλλάξει κάτι στη μοίρα της.

Η Νις έφτασε τους 16 βαθμούς σε 8 αγώνες και είναι πλέον μόνη 3η στη βαθμολογία. Η Μπρεστ παρέμεινε στους 4, έχοντας 9 ματς.