Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της γ’ φάσης

Δείτε τα αποτελέσματα της γ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με 20 αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η γ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη. Οι εκπλήξεις δεν έλειψαν, καθώς οι Αχέρων Καναλακίου, ΑΕ Λευκίμμης και Ηλιούπολη απέκλεισαν ομάδες Super League 2.

Το πρώτο χρονικά παιχνίδι της ημέρας έγινε στο Βουζουνεράκειο, όπου η Καλαμάτα επικράτησε του ΟΦ Ιεράπετρας 4-3 στα πέναλτι, με το 90λεπτο να λήγει 0-0 και τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ στην παράταση.

Ο Λεβαδειακός ήταν καταιγιστικός στη Μηχανιώνα, επικρατώντας 5-0 του Ποσειδώνα, κάνοντας επίδειξη δύναμης.

Η Κοζάνη επικράτησε 3-1 του Εδεσσαϊκού εκτός έδρας, ενώ η Ξάνθη νίκησε 2-0 τον Καραϊσκάκη στην Άρτα. Η ΑΕΛ επιβλήθηκε άνετα 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας, στο τοπικό ντέρμπι, ενώ ο Ηρακλής νίκησε 2-1 τον Πιερικό. Ο Αλμωπός Αριδαίας επικράτησε 2-1 με ανατροπή του Θεσπρωτού, ενώ ο ΑΟ Υπάτου νίκησε 1-0 τον Εθνικό Σοχού, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Εργοτέλης πήρε άνετα τη νίκη με 3-0 από τον ΠΑΟ Ρουφ, ενώ η Κηφισιά απέδρασε στο φινάλε από τη Νέα Αρτάκη, επικρατώντας 2-1. Η Παναχαϊκή ήταν η νικήτρια στην αχαϊκή μάχη, καθώς νίκησε 1-0 τον Διαγόρα Βραχνέικων. Η Ηλιούπολη απέκλεισε με 2-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη, αν και τους χωρίζει μια κατηγορία.

Η Καλλιθέα δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε στην παράταση να επικρατήσει 2-1 της Επισκοπής, με το 90λεπτο να λήγει 1-1. Ο Αχέρων Καναλακίου έκανε την έκπληξη και νίκησε στην παράταση 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου (1-1 κ.α.), αφήνοντάς τον εκτός Κυπέλλου.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Βέροιας, επικρατώντας 1-0 με γκολ στο 118'. Ο Άγιος Νικόλαος απέκλεισε με 2-1 στην παράταση τον Γιούχτα, με την κανονική διάρκεια να λήγει 1-1, ενώ από μια αποβολή είχαν οι δύο ομάδες στον έξτρα χρόνο.

Η ΑΕ Λευκίμμης επιβλήθηκε 2-1 του Απόλλωνα Πόντου στην παράταση, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στα πέναλτι κατάφερε να αποφύγει τον αποκλεισμό ο Πανσερραϊκός από τον μαχητικό Θησέα Αγριάς, καθώς επικράτησε 4-2. Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι Σερραίοι ισοφάρισαν σε 2-2 στις καθυστερήσεις, στέλνοντας το ματς στην παράταση.