Serie A: Αυτή η Νάπολι πάει για Πρωτάθλημα! (Videos+Photos)

Serie A: Εντυπωσιακό πέρασμα της Νάπολι απ’ την έδρα της Σαμπντόρια (4-0) και μόνη πρώτη με το απόλυτο μετά από πέντε ματς-Έσωσε την ισοπαλία στο τέλος η Λάτσιο στην έδρα της Τορίνο (1-1).

Η Νάπολι του Λουτσιάνο Σπαλέτι, δείχνει πως δεν αστειεύεται! Οι «παρτενοπέι» που ξεκίνησαν ως αουτσάιντερ, είναι πλέον η μοναδική ομάδα στην Ιταλία που έχει το απόλυτο στο Καμπιονάτο. Πήρε 5η νίκη και μάλιστα με τρόπο εμφατικό πέρα από πειστικό, επικρατώντας 4-0 στη Γένοβα της Σαμπντόρια!

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν στον πάγκο και πέρασε στην αναμέτρηση του «Λουίτζι Φεράρις» στο 48’ αντικαθιστώντας τον Ραχμάνι. Στο 10’ ο Οσιμιέν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που δεν είχαν διάθεση να ρισκάρουν το παραμικρό!

Ο Φαμπιάν στο 39’ έκανε το 2-0 για τη Νάπολι, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Με αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Μέχρι να συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα, οι «παρτενοπέι» είχαν μετατρέψει τη νίκη σε θρίαμβο. Ο Οσιμιέν με δεύτερο προσωπικό γκολ (50’) και ο Ζιελίνσκι (59’) έφτασαν το σκορ στο 4-0! Το οποίο ήταν και το τελικό στο επιβλητικό πέρασμα της ομάδας του Σπαλέτι απ’ τη Γένοβα.

Η Νάπολι μετά από πέντε ματς έχει το απόλυτο νικών, με 15 βαθμούς. Όντας μόνη πρώτη καθώς καμία άλλη δεν έχει ανάλογη επίδοση. Η Σαμπντόρια απ’ την άλλη, έμεινε στους 5 και είναι 13η.

ΤΟΡΙΝΟ-ΛΑΤΣΙΟ 1-1

Στο Τορίνο η «Γκρανάτα» υποδέχτηκε τη Λάτσιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πιάτσα να βρίσκει και πάλι δίχτυα. Αυτή τη φορά το τέρμα του μπήκε στο 76ο λεπτό του ματς.

Η Λάτσιο πίεσε προς το τέλος της αναμέτρησης, για να σώσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Στις καθυστερήσεις η ομάδα του Σάρι κέρδισε πέναλτι, με τον Ιμόμπιλε να το μετατρέπει σε γκολ διαμορφώνοντας στο 90+2’ το τελικό 1-1.

Οι «Λατσιάλι» είναι στην 7η θέση με 8 βαθμούς, ενώ τρεις θέσεις πιο κάτω είναι η Τορίνο που έφτασε τους 7.