Eredivisie: Σεφτέ με Παυλίδη η Άλκμααρ, πεντάρα ο Άγιαξ! (video)

Eredivisie: Με γκολ κι ασίστ από τον Βαγγέλη Παυλίδη, η Άλκμααρ νίκησε 3-1 με ανατροπή εκτός έδρας τη Χέρενφεν. Περίπατο με 5-0 επί της Φίτεσε ο Άγιαξ.

Ακολουθώντας τα χνάρια του Τάσου Δουβίκα, που είχε συμβάλει τα μέγιστα στη νίκη της Ουτρέχτης επί της Φέγενορντ, ο Βαγγέλης Παυλίδης έβαλε το δικό του λιθαράκι για να νικήσει η Αλκμάαρ με 3-1 τη Χέρενφεν εκτός έδρας.

Πρώτη νίκη για την ΑΖ στη φετινή Eredivisie, στην κορυφή της οποίας βρίσκεται μόνη της η Αϊντχόφεν.

Οι «καρδούλες» άνοιξαν το σκορ στο «Άμπε Λένστρα» στο 11’ με τον Χενκ Φέερμαν, ωστόσο ο διεθνής Έλληνας επιθετικός ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα. Και στο 50’ ετοίμασε το γκολ για τον Ασλάκ φον Βιτρί που ολοκλήρωσε την ανατροπή. Δύο λεπτά πριν το φινάλε, ο Ντάνι ντε Βιτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νωρίτερα, ο Άγιαξ διέσυρε με 5-0 τη Φίτεσε (5’ Άντονι, 31’ Άλβαρεζ, 43’ Γκράβενμπερτς, 60’αυτ. Χάσεκ, 67’ Κλάασεν) στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» έχοντας και ένα δοκάρι ενώ η Ναϊμέγκεν πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Χέρακλες (50’ Ακμάν).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στην Eredivisie και η βαθμολογία έχουν ως εξής: