La Liga: Είχε… άγιο η Ατλέτικο και νίκησε την Έλτσε! (Videos+Photos)

La Liga: Με τεράστια τύχη στο τέλος, πέρασε η Ατλέτικο Μαδρίτης απ’ την έδρα της Έλτσε (1-0) και έμεινε μόνη πρώτη μία εβδομάδα πριν το «Καμπ Νου»-Έχασαν πέναλτι στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης… σβήνει και την 34η αγωνιστική όντας στην κορυφή! Μένουν άλλες τέσσερις για να στεφθεί Πρωταθλήτρια Ισπανίας, μετά και την επικράτησή της στην έδρα της Έλτσε με το… γνωστό της τρόπο. 1-0 τελικό σκορ υπέρ των «ροχιμπλάνκος».

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε που στάθηκε τυχερή μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα καθώς είδε την Μπαρτσελόνα να χάνει στην έδρα της απ’ την Γρανάδα κι έτσι να μην την προσπερνά στην βαθμολογία, είχε μεγάλη τύχη και στο ματς με την Έλτσε! Βλέπετε οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσουν!

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση του «Μαρτίνεθ Βαλέρο». Ο Λουίς Σουάρες σκόραρε στο 16’, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε.

Δεν κράτησε πολύ ακόμη το μηδέν στην αναμέτρηση, όμως, καθώς στο 23’ ο Μάρκος Γιορέντε πέτυχε το γκολ για την Ατλέτικο. Ο Καράσκο από δεξιά μπήκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα, ο Γιορέντε απ’ το ύψος του πέναλτι σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και στον Χοσέμα και τελικά να καταλήγει στα δίχτυα!

Το 1-0 για τους «ροχιμπλάνκος» έμεινε μέχρι τα τελευταία λεπτά. Στις καθυστερήσεις πήγαν να αλλάξουν όλα, καθώς η Έλτσε κέρδισε πέναλτι (χέρι) και είχε την ευκαιρία στο 1ο λεπτό του έξτρα χρόνου να πάρει σπουδαίο αποτέλεσμα! Όμως ο Τσάβες που ανέλαβε την εκτέλεση έχασε την τεράστια ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι κι έτσι η Ατλέτικο πήρε τεράστια νίκη ειδικά όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έφτασε τους 76 βαθμούς και είναι στο +5 από Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα που ακολουθούν, έχοντας ένα ματς λιγότερο, ενώ έχει στο +6 τη Σεβίλλη που επίσης έχει 33 αγώνες.

Η Έλτσε που δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού απ’ την άλλη, έμεινε τρίτη απ’ το τέλος με 30 βαθμούς όσους έχει και η Βαγιαδολίδ με ματς λιγότερο.

Πλέον η Ατλέτικο Μαδρίτης στρέφει την προσοχή της στο ματς της επόμενης αγωνιστικής (9/5) με την Μπαρτσελόνα στο «Καμπ Νου». Αναμέτρηση που αν περάσει και τη βρει στην κορυφή, τότε πολύ δύσκολα θα χάσει τον τίτλο!

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ