Serie A: Η Αταλάντα το ντέρμπι του Champions League σε μπελάδες η Γιουβέντους! (Videos+Photos)

Serie A: Σπουδαία νίκη της Αταλάντα επί της Γιουβέντους και προβάδισμα της ομάδας του Μπέργκαμο για Champions League-Πεντάρα για Λάτσιο και τεσσάρα για Μπολόνια!

Ένα απ’ τα σπουδαιότερα παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο, ήταν αυτό ανάμεσα στην Αταλάντα και την Γιουβέντους. Οι δύο ομάδες που ήταν πολύ κοντά στη βαθμολογία και ουσιαστικά έδιναν ντέρμπι… Champions League!

Οι παίκτες του Γκασπερίνι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, βάζοντας σε μπελάδες τη «γηραιά κυρία»! Ο Μαλινόσκι στο 87’ σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του Μπέργκαμο, που πλέον ανέβηκε 3η!

Η Αταλάντα έφτασε τους 64 βαθμούς συγκεκριμένα κι άφησε την Γιουβέντους στους 62 και την 4η θέση. Με τη Νάπολι να ακολουθεί με 59 κι ένα ματς λιγότερο (παίζει με την Ίντερ) και τη Λάτσιο να έχει 58 επίσης με ματς λιγότερο!

ΛΑΤΣΙΟ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ 5-3

Η Λάτσιο του Σιμόνε Ιντζάγκι φιλοξένησε την Μπενεβέντο του Φίλιπο Ιντζάγκι! Κι ο νεότερος αδερφός ήταν ο νικητής σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με οκτώ τέρματα (5-3).

Με αυτογκόλ του Ντεπάολι στο 10’ έγινε το 1-0, για να έρθει ο Ιμόμπιλε στο 20’ να διπλασιάσει τα τέρματα των Ρωμαίων. Το 3-0 ήρθε με πέναλτι του Κορέα στο 36’, αλλά η Μπενεβέντο μείωσε σε 3-1 στο 45’ με τον Σάου.

Δεύτερο αυτογκόλ και 4-1 με τον Μοντίπο αυτή τη φορά στο 48’! Στο 56’ ο Ιμόμπιλε έχασε πέναλτι και η Μπενεβέντο επέστρεψε στο ματς με γκολ των Βιόλα (πέναλτι) 63’ και Γκλικ στο 85’. Ενδιάμεσα είχε ακυρωθεί τέρμα του Λαπαντούλα (66’).

Τελικά ο Ιμόμπιλε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 5-3 για την εντυπωσιακή νίκη της Λάτσιο που έφτασε τους 58 βαθμούς σε 30 ματς, με τη Μπενεβέντο να έχει 30 στην 16η θέση.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΣΠΕΤΣΙΑ 4-1

Εύκολη επικράτηση για την Μπολόνια στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» με 4-1 επί της Σπέτσια. Η ομάδα του Μιχαϊλοβιτς άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Ορσολίνι στο 12’, για να έρθει ο Μούσα έξι λεπτά μετά να κάνει το 2-0. Ο Ισμαϊλι μείωσε στο 34’ σε 2-1.

Δύο γκολ του Σβάνμπεργκ στο 54’ και στο 60’, διαμόρφωσαν το τελικό 4-1 για τους «ροσομπλου». Η Μπολόνια έφτασε στους 37 βαθμούς και είναι 11η, ενώ πέντε λιγότερους και στη 14η θέση είναι η Σπέτσια.

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα