Serie A: Στο +11 η Ίντερ, ανέβηκε 3η η Γιουβέντους! (Videos+Photos)

Serie A: Νίκησε η Ίντερ 2-1 τη Σασουόλο, πήρε το ντέρμπι Champions League η Γιουβέντους επικρατώντας με το ίδιο σκορ της Νάπολι!

Εξ αναβολής αναμετρήσεις (λόγω κρουσμάτων κορονοϊού) περιελάμβανε το… μενού της Τετάρτης για το Καμπιονάτο. Με την Γιουβέντους να υποδέχεται τη Νάπολι και την Ίντερ τη Σασουόλο.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, καθώς πήραν σημαντικά τρίποντα για το στόχο που έχει ο καθένας. Η «γηραιά κυρία» ειδικά, ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να επιστρέψει στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League καθώς μετά την ισοπαλία με την Τορίνο είχε βρεθεί 5η!

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΝΑΠΟΛΙ 2-1

Οι «μπιανκονέρι» επιβλήθηκαν της ομάδας του Τζενάρο Γκατούζο, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει στο 13ο λεπτό. Ο Πορτογάλος άσος πλάσαρε σωστά, μετά το γύρισμα του Κιέζα, ο οποίος έκανε εκπληκτική ενέργεια στα δεξιά!

Τη νίκη «καθάρισε» ο Πάολο Ντιμπάλα που επέστρεψε μετά από 3 μήνες στους αγωνιστικούς χώρους (τελευταίο ματς που είχε αγωνιστεί ήταν στις 10 Ιανουαρίου). Ο Αργεντινός βρήκε δίχτυα στο 73’ κάνοντας το 2-0!

Οι «παρτενοπέι» κατάφεραν να μειώσουν στο 90ο λεπτό. Κέρδισαν πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο Ινσίνιε για το 2-1.

Με τη νίκη αυτή η Γιουβέντους ανέβηκε στην 3η θέση έχοντας 59 βαθμούς και είναι στο -1 απ’ τη δεύτερη Μίλαν! Η Νάπολι έμεινε στους 56 και είναι 5η.

ΙΝΤΕΡ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 2-1

Στο «Τζουζέπε Μεάτσα» οι… συνήθειες ύποπτοι «καθάρισαν» για την Ίντερ ακόμη ένα ματς! Αυτό κόντρα στη Σασουόλο.

Ο Ρομέλου Λουκάκου με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιανγκ έκανε το 1-0 στο 10ο λεπτό. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το 2-0 ήρθε στο 67ο λεπτό. Αυτή τη φορά ο Βέλγος επιθετικός ήταν ο δημιουργός και ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ πέτυχε το γκολ για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του Αντόνιο Κόντε!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 85’ με τον Τραορέ, δίχως όμως να μπορέσουν να πάρουν κάτι απ’ το ματς.

Πλέον, η Ίντερ είναι… αγκαλιά με τον τίτλο φτάνοντας τους 71 βαθμούς, καθώς έχει διαφορά 11 βαθμών από τη 2η Μίλαν και απομένουν 9 αναμετρήσεις για την ολοκλήρωση του Πρωταθλήματος. Η Σασουόλο έμεινε στους 40 και την 9η θέση.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ