Serie A: Επέστρεψε στις νίκες η Νάπολι! (Video+Photos)

Serie A: Η Νάπολι ξεπέρασε τα συνεχόμενα σοκ και επανήλθε στις νίκες επικρατώντας 2-0 της Μπενεβέντο.

Με αρκετές απουσίες, με την ψυχολογία στο ναδίρ μετά τον αποκλεισμό απ’ τη Γρανάδα στο Europa League και με την αμφισβήτηση στα ύψη λόγω των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων στο Καμπιονάτο, η Νάπολι δεν είχε εύκολο έργο κόντρα στη Γρανάδα. Οι «παρτενοπέι» για την 24η αγωνιστική επικράτησαν τελικά 2-0 και έμειναν… ζωντανοί στο κυνήγι του Champions League.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο προηγήθηκε με τον Ντρις Μέρτενς. Ο Βέλγος επιθετικός άνοιξε το σκορ 34ο λεπτό. Με το 1-0 να οδηγεί τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η υπόθεση νίκη «καθάρισε» με τέρμα του Πολιτάνο στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Νάπολι είχε το ξεκάθαρο προβάδισμα και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.

Ακόμη και μετά το 81ο λεπτό, όταν και οι «παρτενοπέι» έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Κουλιμπαλί, ο οποίος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Νάπολι ανέβηκε στην 6η θέση, έχοντας 43 βαθμούς (όσους και η Λάτσιο) με ένα ματς λιγότερο. Η Μπενεβέντο έμεινε στους 25 και την 16η θέση.

Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι