La Liga: Η Ατλέτικο πάει να το κάνει ντέρμπι! (Video+Photos)

La Liga: Νέα απώλεια της Ατλέτικο που ηττήθηκε στην έδρα της απ’ τη Λεβάντε με 2-0 (είχαν έρθει ισόπαλες οι δύο ομάδες τρεις μέρες πριν) και δίνει ενδιαφέρον στο Ισπανικό Πρωτάθλημα με τις γκέλες της!

Δεύτερο ματς ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και τη Λεβάντε μέσα σε λίγες μέρες. Αυτή τη φορά για την 24η αγωνιστική της Primera Division (την Τετάρτη αναμετρήθηκαν στο εξ αναβολής του πρώτου γύρου). Ο σύλλογος απ’ τη Βαλένθια ανάγκασε τους «ροχιμπλάνκος» σε νέα γκέλα και μάλιστα πιο μεγάλη! Επικρατώντας 2-0 μέσα στη Μαδρίτη και αναγκάζοντας την ομάδα του Σιμεόνε σε ήττα!

Πρόκειται για το τρίτο αρνητικό αποτέλεσμα της Ατλέτικο στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια Πρωταθλήματος (μετά τις ισοπαλίες με Λεβάντε, αλλά και Θέλτα) γεγονός που δίνει νέο ενδιαφέρον στη La Liga! Με την απόσταση απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης να είναι πλέον στους 6 βαθμούς και τις δύο ομάδες να έχουν ίδιους αγώνες (οι «μερένχες» παίζουν απόψε με τη Βαγιαδολίδ).

Η Ατλέτικο θεωρώντας πως θα έχει εύκολο έργο προφανώς, ίσως να είχε και το μυαλό της στο πρώτο ματς με την Τσέλσι για το Champions League. Και το πλήρωσε ακριβά!

Ο Μοράλες στο 30ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Οι «ροχιμπλάνκος» όσο κι αν προσπάθησαν δεν άλλαξαν κάτι στο ματς και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντε Φρούτος έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για τη σπουδαία νίκη της Λεβάντε, που έγινε η πρώτη ομάδα στη La Liga που νικά στην έδρα της Ατλέτικο!

Έτσι οι Μαδριλένοι έμειναν στους 55 βαθμούς, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να ακολουθεί με 49 και την Μπαρτσελόνα να έχει 46 με ένα ματς λιγότερο. Η Λεβάντε ανέβηκε στους 31 και είναι 8η!