Κύπελλο Ιταλίας: Ματσάρα και πρόκριση Αταλάντα κόντρα στη Λάτσιο! (Videos)

Κύπελλο Ιταλίας: Πέντε γκολ, χαμένο πέναλτι, αποβολή, χορταστικό παιχνίδι στο Μπέργκαμο με την Αταλάντα παλικαρίσια να προκρίνεται στα ημιτελικά με το 3-2 επί της Λάτσιο!

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Μπέργκαμο για τα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια! Η Αταλάντα υποδέχτηκε τη Λάτσιο, δύο ομάδες που βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση αυτό τον καιρό. Και το απέδειξαν με το εξαιρετικό θέαμα και το σασπένς που προσέφεραν! Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος και με 3-2 πέρασαν στα ημιτελικά!

Η ομάδα του Γκασπερίνι ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λάτσιο, ο Τζιμσίτι σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέινα.

Η απάντηση των Ρωμαίων ήρθε δέκα λεπτά αργότερα. Στο 17’ με ωραία κεφαλιά του Μουρίκι η Λάτσιο έφερε το ματς στα ίσα, δείχνοντας πως προμηνύεται μεγάλη μάχη!

Η ανατροπή για τους «λατσιάλι» ήρθε στο 34’. Με εξαιρετική προσπάθεια του Ατσέρμπι, που έκλεψε την μπάλα, προχώρησε προς την αντίπαλη εστία περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του και τελικά σκοράροντας για το 1-2!

Το προβάδισμα της Λάτσιο, όμως, κράτησε μόλις τρία λεπτά. Στο 37’ ο Μουριέλ έκανε εξαιρετική προσπάθεια από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Μαρινόφσκι με ψύχραιμο σουτ έκανε το 2-2 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η ομάδα του Μπέργκαμο έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 54’! Ο Παλομίνο ήταν αυτός που αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους, αφήνοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα στην πλευρά του Σιμόνε Ιντζάγκι!

Με τη Λάτσιο πλέον να έχει τα ηνία του αγώνα, η Αταλάντα παρά τις δυσκολίες όχι απλά δεν το έβαλε κάτω, αλλά πήρε και προβάδισμα! Ο Ρομέρο γύρισε την μπάλα στον Μίραντσιουκ που έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο. Όλα αυτά στο 57’!

Δέκα λεπτά αργότερα οι «Μπεργκαμάσκι» κέρδισαν πέναλτι! Ο Ντουβάν Ζαπάτα, όμως, δεν κατάφερε να σκοράρει απ’ την άσπρη βούλα κι έτσι το 3-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος της σπουδαίας αναμέτρησης!

Αποτέλεσμα που δίνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια στην Αταλάντα!