Κατέκτησε το League Cup η Σπόρτινγκ Λισαβόνας (video)

Η Σπόρτινγκ επικράτησε 1-0 της Μπράγκα στον τελικό και κατέκτησε το League Cup.

Το τρίτο τρόπαιο του League Cup στην 5η της παρουσία στον τελικό της διοργάνωσης πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, επικρατώντας με 1-0 της Μπράγκα στο γήπεδο της Λεϊρία.

Μετά από απουσία μίας σεζόν και μετά τις κατακτήσεις δύο σερί τροπαίων, το 2018 και 2019, τα «Λιοντάρια» επανήλθαν στον καταληκτικό αγώνα και με το γκολ του Ισπανού, Πέδρο Πόρο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους πήραν τον πρώτο εγχώριο τίτλο της σεζόν.

Ενδεικτικό είναι πως τόσο το 2018, όσο και το 2019 η Σπόρτινγκ έφτασε στην κατάκτηση του League Cup στην έδρα της αποψινής της αντιπάλου, η οποία είχε πανηγυρίσει πέρυσι το τρόπαιο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το back to back.

Ο τελικός είχε δύο αποβολές στο πρώτο 45λεπτο, με τους προπονητές των δύο φιναλίστ, Ρούμπεν Αμορίμ (Σπόρτινγκ) και Κάρλος Καρβαχάλ (Μπράγκα) να βλέπουν την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, Μάρτινς στο 33ο λεπτό.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πέδρο Γκονσάλβες στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

UEFA Youth League: Ασταμάτητος Ολυμπιακός, στον τελικό της διοργάνωσης!