UEFA Nations League: Άνοδος για Μαυροβούνιο, Νησιά Φερόε και Γιβραλτάρ (videos)

Nations League: Στην δεύτερη κατηγορία της διοργάνωσης ανήκει πλέον το Μαυροβούνιο, μια και διέλυσε την Κύπρο (4-0) για την League C και την έστειλε στα play out για την τέταρτη κατηγορία - Άνοδο στην τρίτη κατηγορία για Νησιά Φερόε και Γιβραλτάρ.

Σε παράσταση για έναν… ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στην Κύπρο το Μαυροβούνιο επικρατώντας 4-0 και έστειλε την ομάδα της Μεγαλονήσου στα play out για τον… υποβιβασμό στην League D, καθώς τερμάτισε στην τελευταία θέση του 1ου ομίλου.

Ο Γιόβετιτς στο 14’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ μέσα σε τρία λεπτά, ο Μπόλιεβιτς (25’, 28’) έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στο Μαυροβούνιο. Ο Μουγκοσά στο 60΄διαμορφωσε το τελικό 4-0.

Στην δεύτερη θέση του ομίλου τερμάτισε το Λουξεμβούργο, καθώς έμεινε στο «λευκό» 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν.

Άνοδος στην League C για Νησιά Φερόε και Γιβραλτάρ

Τον «χρυσό» βαθμό που δίνει το «εισιτήριο» για την τρίτη κατηγορία του UEFA Nations League πήραν τα Νησιά Φερόε στο ντέρμπι του 1ου ομίλου απέναντι στην Μάλτα. Ο Γκιλαμιέρ είχε ανοίξει το σκορ στο 54’ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Τζόνσον «λύτρωσε» τους πρωτοπόρους στο 70ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λετονία έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ανδόρα, επικρατώντας εκτός έδρας 5-0. Στο 7’ ο Τσερνομόρντιτς έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ο Ικάουνιεκς με δύο τέρματα σε 3 λεπτά (57’, 60’) έγραψε το 3-0 και ακολούθησε το πέναλτι του Γκουτκόβσκις (70’) και αυτό του Ραϊμόντας (90’) για το τελικό 5-0.

Παράλληλα, την άνοδο στην League C πανηγύρισε και το Γιβραλτάρ μετά την ισοπαλία με το Λίχτενσταϊν. Στο 17’ ο Μπραντλ με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 44’ ο Φρικ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.