Premier League: «Άγιος τόπος» κι η έδρα της Άστον Βίλα! (video & photos)

Εντυοωσιακό πέρασμα της Σαουθάμπντον με σκορ 4-3 απ’ την έδρα της Άστον Βίλα!

Εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Βίλα Παρκ» με μια Σαουθάμπντον να την… πιεις στο ποτήρι για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Άστον Βίλα. Οι «Άγιοι» επικράτησαν 4-3 κι αυτό επειδή χαλάρωσαν στα τελευταία λεπτά, επιτρέποντας στους «χωριάτες» να μειώσουν το σκορ. Βλέπετε οι φιλοξενούμενοι μέσα σε μία ώρα αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0!

Στο 20ο λεπτό ο Βεστεργκάαρντ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σαουθάμπντον. Η οποία δεν… κατέβασε ταχύτητα και ουσιαστικά ξεκίνησε ένα πάρτι στην έδρα των «Βίλατζερς».

Ακολούθησαν δύο τέρματα του Γουόρντ-Πράους, στο 33’ και στο 45’ για να στείλουν το ματς στην ανάπαυλα με τους «Άγιους» να είναι μπροστά στο σκορ με 3-0!

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (58’) ο Ινγκας έβαλε και τέταρτο τέρμα για τη Σαουθάμπντον, που πλέον έδινε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Έτσι φαινόταν τουλάχιστον, καθώς η έκταση του σκορ… μαζεύτηκε, χωρίς όμως να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Στο 62’ ο Μινγκ πέτυχε το 1-4, με ένα τέρμα που έμοιαζε με το γκολ της τιμής όπως κυλούσε η αναμέτρηση. Αλλά η χαλάρωση της Σαουθάμπντον έφερε μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις. Με πέναλτι του Γουότκινς η Βίλα μείωσε σε 2-4 στο 90+3’, ενώ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρίλις έκανε το 3-4. Χρόνος δεν υπήρχε για να προσπαθήσει να κάνει τη μεγάλη ανατροπή η Άστον Βίλα, οπότε συγκεκριμένο σκορ ήταν το τελικό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Σαουθάμπντον αναρριχήθηκε στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας, με 13 βαθμούς σε 7 αναμετρήσεις. Η Άστον Βίλα παρέμεινε στους 12 έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο.

Τένις: Άνοδος στο Νο 7 για τη Σάκκαρη
NBA: Με επική ανατροπή στους τελικούς της Δύσης οι Τίμπεργουλβς - «Έσπασαν» τη Νέα Υόρκη οι Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (20/05) - «Το πιο μάγκικο» ο ΠΑΟΚ
Super League: Το «μονοπάτι» του πρωταθλητή ΠΑΟΚ στο νέο Champions League