Πρώτη φιλική νίκη για ΑΕ Ευόσμου

Πρώτη φιλική νίκη για τους παίκτες του Δημήτρη Γαλανού, κόντρα στον Αίαντα Ευόσμου με σκορ 2-1.

Η ενημέρωση από την επίσημη σελίδα της ΑΕ Ευόσμου:

Πρώτη φιλική νίκη για τους παίκτες του Δημήτρη Γαλανού. Το σκορ της φιλικής αναμέτρησης άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αία με τον Παπατριανταφύλλου. Παρά το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου, οι Ελπίδες ανέτρεψαν το σκορ και ‘‘πήραν’’ το παιχνίδι με σκόρερ τον Αϊδινίδη και τον Μαντατζή δίνοντας το τελικό σκορ 2-1.

Το ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά όταν η ομάδα του Χρήστου Αγαπητού άνοιξε το σκορ στο 5’ η σέντρα του Κιλιγκαρίδη βρίσκει τον Παπατριανταφύλλου ο οποίος με ένα δυνατό σουτ κάνει το 0-1. Στο 15’ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Αίαντα όταν μια σέντρα του Χιμετίδη έχει αποδέκτη τον Καρρά ο οποίος με το κεφάλι λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Αναγνώστου να του αρνείται το γκολ. Στο 29’ ο Βαλαβάνης στην προσπάθεια του να απειλήσει την εστία του Γκουντή η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι των αντιπάλων.

Στην επανάληψη, η σωστή διαχείριση από πλευράς των Ελπίδων έφερε την ισοφάριση στο 61’ με τον Αϊδινίδη να σουτάρει μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από μια καλή σέντρα του Παπαζιάκα και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Μερικά λεπτά αργότερα, στο 76’ η ομάδα μας και πάλι προσπάθησε να απειλήσει, με τον Τσιλιγκίρη να επιχειρεί ένα διαγώνιο σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 80’ ο Αϊδινίδης έκανε ένα δυνατό σουτ τη μπάλα όμως έδιωξε με ασθενή απόκρουση ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Την ευκαιρία εκμεταλέυτηκε ο Μαντατζής που με ένα κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας κάνοντας το τελικό 2-1.

Σκόρερ: Παπατριανταφύλλου (5’), Αϊδινίδης (61’), Μαντατζής (80’)

Ελπίδες Α.Ε Ευόσμου (Δημήτρης Γαλανός): Αναγνώστου, Κεραμιδόπουλος, Μανασίδης, Φελεκίδης, Αμανατίδης, Κυρίτσης, Δημητρακόπουλος, Βαλαβάνης, Αποστόλου, Τομπουλίδης, Αλημπαρούτης

Επίσης αγωνίστηκαν οι Κούσιογλου, Νίτσα, Κουντουρής, Τσιλιγκίρης, Χήτας , Παπαζιάκας, Τσιμπέρης , Μαντατζής, Αϊδινίδης, Σακελαρίδης, Γίδαρης, Πανταλέων, Καραγιαννίδης

Αίας Ευόσμου ( Χρήστος Αγαπητός): Γκουντής, Χιμετίδης, Παπουνίδης, Χρήστου, Αρκουτζίδης, Γαβρίδης, Τσουκαλίδης, Καρράς, Κιλιγκαρίδης, Κυργιάκης, Παπατριανταφύλλου.

Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν
Το «El Clasico» Άρης – ΠΑΟΚ κρίνει το πρωτάθλημα και είναι στη Nova!
Conference League: «Αστακός» η OPAP Arena για τον τελικό – Το σχέδιο δράσης της ΕΛΑΣ