Bundesliga: «Χαστούκι» από την Βόλφσμπουργκ στην Λεβερκούζεν (videos)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Λεβερκούζεν η Βόλφσμπουργκ επικρατώντας εκτός έδρας 4-1 των «ασπιρίνων»

Η Λεβερκούζεν χρειαζόταν τους βαθμούς για να μείνει στο κυνήγι της 3ης θέσης που οδηγεί στο Champions League της νέας χρονιάς αλλά η Βόλφσμπουργκ που επίσης δίνει τη δική της «μάχη» για τη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League δεν αστειευόταν και επικράτησε 4-0 εκτός έδρας των «ασπιρίνων». Ο Πόνγκρασίτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 43ο λεπτό για να κάνει το 2-0 ο Άρνολντ στο 64ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Βόλφσμπουργκε πέτυχε ένα ακόμα γκολ αυτή τη φορά με τον Στέφεν να κάνει το 3-0, πριν έρθει στο 75ο λεπτό ο Πόνγκρασιτς να βάλει το δεύτερο προσωπικό του και να κάνει το 4-0 στο 75ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η Λεβερκούζεν ήταν να μειώσει σε 4-1 στο 85ο λεπτό με τον Μπαουμγκαρτλίνγκερ.

Πλέον με αυτή την ήττα η Λεβερκούζεν, έμεινε στους 53 βαθμούς δίνοντας την ευκαιρία στην Γκλάντμπαχ, που έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με την Βέρντερ Βρέμης να την φτάσει (έχει και αυτή 53 βαθμούς).

Τέλος, παρότι βρέθηκε με 3-1 πίσω στο σκορ στο 69ο λεπτό η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επέστρεψε στο ματς και με δυο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών πήρε την ισοπαλία (3-3) κόντρα στην Φράιμπουργκ εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι με τρια γκολ των Γκρίφο στο 28΄, Πέτερσεν στο 67΄και Χόλερ στο 69΄είχαν πάρει το προβάδισμα με 3-1 (είχε ισοφαρίσει στο 35΄ο Σίλβα) αλλά η Άιντραχτ απάντησε και με δυο γκολ των Καμάντα (79΄) και του Τσάντλερ στο 82΄ (είχε περάσει ένα λεπτό νωρίτερα στο ματς) έφτασαν στο 3-3.

Κύπελλο Ελλάδας: Άναψε «πράσινο» για τελικό με κόσμο ο Αχιλλέας Μπέος - Διαφωνία για τον αριθμό
Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague