Άνετα η Σίτι, νέα γκέλα για Τσέλσι (videos)

Προελαύνει η Μάντσεστερ Σίτι, ενώ Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίζουν να σκοντάφτουν.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν δυσκολεύτηκε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να επικρατήσει, στην έδρα της, της Μπράιτον με 4-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Premier League. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές ήταν ο Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ για την ομάδα του (43', 55'), ενώ το σκορ άνοιξε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε μόλις στο 2ο λεπτό και το ολοκλήρωσε ο Μπερνάντο Σίλβα (79').

Από εκεί και πέρα η Τσέλσι δυσκολεύτηκε πολύ και τελικά παραχώρησε ισοπαλία 2-2, μέσα στο Λονδίνο, στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, στην έκπληξη της αγωνιστικής, ενώ η Λέστερ επιβλήθηκε με 3-1 της Μπόρνμουθ.

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε να μην αποδίδει το ποδόσφαιρο που επιθυμούν τεχνική ηγεσία και φίλαθλοι, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Σαουθάμπτον (1-1). Προηγήθηκε με το νέο αστέρι της, τον Ντάνιελ Τζέιμς, στο 10', αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 58ο λεπτό με τον Γιανίκ Βέστεργκααρντ. Η Μάντσεστερ δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς, μολονότι οι «αγιοι» αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 73ο λεπτό, λόγω αποβολής του Κέβιν Ντάνσο.