Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 5-1: Την «πάτησε» χωρίς Μέσι και «τελειώνει» τον Λοπετέγκι! (vids+photos)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το el classico η Μπαρτσελόνα, που με «διαστημικό» Σουάρες επικράτησε με 5-1 της Ρεάλ Μαδρίτης στο Καμπ Νόου

Στα «χαρτιά» ήταν ντέρμπι ο αγώνας της Μπαρτσελόνα με την Ρεάλ Μαδρίτης μιας και οι Καταλανοί δεν συνάντησαν καμία δυσκολία και επικράτησαν με 5-1 στο Καμπ Νόου. Μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Λούις Σουάρες, ο οποίος με τρία γκολ έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης. Παράλληλα αυτό όπως όλα δείχνουν είναι το τελευταίο ματς στον πάγκο του συλλόγου για τον Τζουλιέν Λοπετέγκι, ο οποίος θα αποτελέσει παρελθόν μιας και η εικόνα των Μαδριλένων δεν είναι αυτή που θέλουν στην ομάδα.

Η Μπαρτσελόνα απέδειξε από νωρίς ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση κάτι βέβαια που κανείς δεν μπορεί να πει για την Ρεάλ Μαδρίτης, με τους Καταλανούς να ανοίγουν το σκορ στο 110 λεπτό όταν ο Ράκιτιτς με τρομερή μπαλιά βρήκε τον Ζόρντι Άλμπα από τα αριστέρα της μεγάλης περιοχής και εκείνος αφού πέρασε τον Νάτσο πάσαρε στον Κουτίνιο, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει την άμυνα της Ρεάλ αλλά και τον Κουρτουά και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Oι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν έμειναν εκεί και στο 30ο λεπτό έκαναν το 2-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σουάρες, το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από ανατροπή του Βαράν, την οποία καταλόγισε ο διαιτητής του ματς Σάντσες Μαρτίνεζ αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR (Video Assistance Referee).  Μάλιστα ο Σουάρες αφιέρωσε το γκολ στα παιδιά του.

H Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πιο διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει στο σκορ και να δείξει ότι έχει παλμό στο ματς με τον Μαρσέλο στο 51ο λεπτό του αγώνα να νικάει τον Τερ Στέγκεν και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των Καταλανών. Μάλιστα οι Μαδριλένοι θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια αλλά ο Μόντριτς πέντε λεπτά αργότερα σημάδεψε το δοκάρι της Μπαρτσελόνα. Η υπεροχή της Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο δεν σταμάτησε εκεί και στο 63ο λεπτό του αγώνα ο Μπενζεμά από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ότι δεν έκαναν οι Μαδριλένοι, το κατάφεραν οι Καταλανοί  στο 71ο λεπτό του αγώνα όταν ο Σέρτζι Ρομπέρτο έκανε την σέντρα με τον Σουάρεζ να πιάνει φοβερή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κουρτουά κάνοντας το 3-1 για την Μπαρτσελόνα. Ο Ουρουγουανός επιθετικός δεν σταμάτησε εκεί και στο 83ο λεπτό του αγώνα μετά από εξαιρετική πάσα του Σέρτζι Ρομπέρτο έσκαψε τον Κουρτουά κάνοντας το 4-1 για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε. Τα «όργια» των Καταλανών δεν σταμάτησε εκεί και στο 87ο λεπτό ο Βιδάλ μετά από σέντρα του Ντεμπέλε έκανε το 5-1 για την ομάδα του δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Tζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Αρτούρ, Ραφίνια (69΄Νέλσον Σεμέδο), Σουάρες, Κουτίνιο (74΄Σέρτζι Ρομπέρτο).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λοπετέγκι): Κουρτουά, Νάτσο, Βαράν (46΄ Βάθκεθ), Ράμος, Μαρσέλο (82΄Μαριάνο), Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Μπέιλ (78΄Ασένσιο), Μπενζεμά.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ