Στη δεύτερη θέση η Μαρσέιγ – «Κάηκε» στο ζέσταμα ο Μήτρογλου (video)

Η Μαρσέιγ, έστω και δύσκολα επικράτησε με 2-0 της Στρασμπούρ και ανέβηκε προσωρινά στην 2η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 79' με τον Ν'Τζιέ, ενώ ο Παγέτ στο 87' «σφράγισε» το «τρίποντο» για την ομάδα του λιμανιού. Η Μαρσέιγ, πάντως, θα μπορούσε να είχε ανοίξει πιο νωρίς το σκορ, αλλά ο Ζερμέν στο 72' δεν κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι.
Στο 78’ ετοιμάζονταν να περάσει ως αλλαγή ο Κώστας Μήτρογλου, ωστόσο ένιωσε τράβηγμα σε κάποιο σπριντ που έκανε στο ζέσταμα. Και ενώ οι γιατροί προσπαθούσαν να «σώσουν» την κατάσταση ο Ν'Τζιέ άνοιξε το σκορ στο επόμενο λεπτό και ο Έλληνας επιθετικός έκατσε ξανά στον πάγκο.

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά η Καέν επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Μπορντό. Στο 89' ο Σαντινί με πέναλτι έκανε το 1-0, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ροντελέν «έγραψε» το 2-0.