«Βαριά» καμπάνα στον Όστιν της Σαουθάμπτον

Με αποκλεισμό τριών αγωνιστικών τιμώρησε η πειθαρχική επιτροπή της Αγγλικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας τον Τσάρλι Όστιν.

Ο επιθετικός της Σαουθάμπτον είχε κληθεί σε απολογία επειδή κλώτσησε στο πρόσωπο τον τερματοφύλακα της Χάντερσφιλντ, Γιόνας Λοσλ, σε διεκδίκηση της μπάλας. Ο Όστιν αποδέχθηκε την κατηγορία, ωστόσο ο ισχυρισμός του ότι η τιμωρία ήταν υπερβολική απορρίφθηκε από ανεξάρτητη επιτροπή της αγγλικής ομοσπονδίας. Το συμβάν διέλαθε της προσοχής του διαιτητή και των βοηθών του στην διάρκεια του ισόπαλου (1-1) αγώνα πρωταθλήματος του Σαββάτου, ωστόσο «συνελήφθη» από τον τηλεοπτικό φακό.

Σε αυτό το παιχνίδι ο Όστιν πέτυχε το πέμπτο γκολ του στους τελευταίους πέντε αγώνες που ξεκινάει στο αρχικό σχήμα των «αγίων». Όμως, στο 32ο λεπτό, οκτώ λεπτά αφότου άνοιξε το σκορ, «βρήκε» τον Λοσλ στη μύτη με το παπούτσι του ενώ διεκδικούσε την μπάλα, την οποία είχε προλάβει στη συγκεκριμένη φάση να μπλοκάρει ο Δανός τερματοφύλακας, πριν τον χτυπήσει ο άσος της Σαουθάμπτον.

Μετά την «καμπάνα» των τριών αγωνιστικών που του επιβλήθηκε, ο Όστιν θα χάσει τα υπόλοιπα παιχνίδια που θα δώσει η Σαουθάμπτον τις ημέρες των γιορτών και συγκεκριμένα αυτά με Τότεναμ (26/12), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (30/12) και Κρίσταλ Πάλας (2/1).

Σφαιρόπουλος: «Υπάρχουν ονόματα, αλλά δεν κάνω εγώ τις επαφές»