Φοβερά επεισόδια στη Βουλγαρία (video)

Από θλιβερά επεισόδια στιγματίστηκε ο τελικός του Κυπέλλου Βουλγαρίας ανάμεσα στην Τσέρνο Μόρε και τη Λέφσκι.

Η Τσέρνο Μόρε Βάρνα στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της κυπελλούχος στη Βουλγαρία, αφού νίκησε 2-1 στην παράταση τη Λέφσκι Σόφιας, σε έναν τελικό που διεξήχθη στο Μπουργκάς και «σημαδεύτηκε» από επεισόδια. Ο αρχηγός της Τσέρνο Μόρε, Μιχαΐλ Βένκοφ, χτυπήθηκε λίγο πριν από το ημίχρονο από αντικείμενο, ενώ καθυστέρησε γι' αρκετά λεπτά η έναρξη του δευτέρου μέρους, καθώς οπαδοί της Λέφσκι πέταξαν φωτοβολίδες και πυροτεχνήματα στον αγωνιστικό χώρο. Επίσης, αμέσως μετά τη λήξη του τελικού οπαδοί της Λέφσκι έβαλαν φωτιά σε καθίσματα και τα πέταξαν στον αγωνιστικό χώρο, προτού επέμβουν οι αστυνομικές δυνάμεις για να επαναφέρουν την τάξη.

Η Λέφσκι «άνοιξε το σκορ» στο 72ο λεπτό με τον Αντόνιο Ανιέτε, ωστόσο ο Μπακαρί ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου η Τσέρνο Μόρε πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Ματίας Κουρέρ στο 119΄. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νικητές αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 38΄, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Στένιο, ενώ και η Λέφσκι ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε ο Βέσελιν Μίνεφ στις καθυστερήσεις της παράτασης (120+4΄).

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ