Γερμανία: Σώθηκε η Στουτγκάρδη, στα μπαράζ το Αμβούργο (videos)

Τη νίκη με 2-1 επί της Πάντερμπορν πήρε η Στουτγκάρδη και παρέμεινε στην κατηγορία – Στα μπαράζ θα παίξει το Αμβούργο μετά το 2-0 απέναντι στη Σάλκε

Στην πρώτη κατηγορία της Γερμανίας θα αγωνίζεται και τη νέα αγωνιστική περίοδο η Στουτγκάρδη. Με τον Χουμπ Στέφενς στον πάγκο της, κατάφερε ξανά να φτάσει στο στόχο της μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Πάντερμπορν. Στο 4’ ο Βουσίνοβιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ωστόσο στο 36’ ο Ντίνταβι έκανε το 1-1. Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Γκίντσεκ στο 72’.

Στα μπαράζ παραμονής θα αγωνιστεί το Αμβούργο το οποίο έκανε το καθήκον του απέναντι στη Σάλκε για να επικρατήσει 2-0. Ο Όλιτς στο 49’ έκανε το 1-0 για την ομάδα του λιμανιού για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Ραΐκοβιτς στο 58’.

Στις επιτυχίες επέστρεψε η Μπάγερν Μονάχου η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Μάιντζ εντός έδρας. Ο Λεβαντόφσκι στο 25’ από το σημείο του πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς για να γίνει το 2-0 από τον Σβαϊνστάιγκερ στο 48΄.

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο «Σίγκναλ Ίντουνα Παρκ» όπου η Ντόρτμουντ επικράτησε 3-2 της Βέρντερ Βρέμης. Στο 15’ ο Καγκάβα έκανε το 1-0 για να έρθει δύο λεπτά αργότερα ο Αουμπαμεγιάνγκ να κάνει το 2-0. Η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 26’ με το γκολ του Οζτουνάλι, ωστόσο στο 42’ ο Μκιταριάν καθάρισε ουσιαστικά για την ομάδα του όταν και έκανε το 3-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Γκέμπρε Σελασιέ στο 85’ που μείωσε σε 2-1.

Υποβιβάστηκε η Φράιμπουργκ ύστερα από την ήττα της με 2-1 απέναντι στο Αννόβερο. Ο Κιγιοτάκε άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ για τους Σάξονες με τον Κρμας στο 84’ με αυτογκόλ να κάνει το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 92’ με γκολ του Πέτερσεν.