Ρέντινγκ – Άρσεναλ 1-2 (video)

Στον τελικό του FA Cup προκρίθηκε η Άρσεναλ η οποία επικράτησε στην παράταση 2-1 της Ρέντινγκ.

Την ευκαιρία να διεκδικήσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το FA Cup θα έχει η Άρσεναλ καθώς προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Ρέντινγκ στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κανονιέρηδες» ήταν ο Σάντσες που άνοιξε το σκορ στο 39’. Η ισοφάριση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 54’ από τον ΜακΛίρι και έτσι η πρόκριση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η Άρσεναλ πήρε τη νίκη καθώς ο Σάντσες στο 105’ του αγώνα έκανε το 2-1 και την πρόκριση στον τελικό.

ΡΕΝΤΙΝΓΚ: Φεντερίτσι, Γκούντερ, Χέκτορ, Πιρς, Ομπίτα, ΜακΚλίρι, Γουίλιαμς, Σαλομπά (105’ Κοξ), Ρομπσον – Κανού (90’ Καρατσάν), Μακί, Πογκρέμπνιακ (111’ Αγιεγκμπένι).
ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Ντεμπισί, Μερτεσάκερ (63’ Γκάμπριελ), Κοσιελνί, Γκιμπς, Κοκελέν (101’ Γουόλκοτ), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Οζίλ, Ράμσεϊ, Γουέλμπεκ (72’ Ζιρού).

Παίζουμε μπαλίτσα και στο Instagram. Ακολούθησέ μας!