Άρσεναλ – Λίβερπουλ 4-1 (video)

Με τρία γκολ στα τελευταία οκτώ λεπτά του πρώτου μέρους η Άρσεναλ  συνέχισε τη νικηφόρο της πορεία στην Premier League με το 4-1 στο «Εμιρέιτς» επί της Λίβερπουλ  στο μεγάλο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής και σκαρφάλωσε έστω προσωρινά στη 2η θέση αφήνοντας την αντίπαλο της ακόμα πιο μακριά από την 4αδα.

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν φουριόζοι και μόλις στο 3’ ο Μινιολέ υποχρεώθηκε σε έξοχη επέμβαση για να διώξει επικίνδυνη σέντρα του Καθόρλα ενώ λίγο αργότερα ο Βέλγος γκολκίπερ  έδιωξε προ του Ράμσεϊ που ήταν έτοιμος να σκοράρει.
Λίγο μετά το 10λεπτο ο καταλογίστηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ ο Στέρλινγκ που έβγαινε μόνος προς την αντίπαλη εστία. Στο 20’ τεράστια ευκαιρία για τους «κόκκινους» με τον Μάρκοβιτς να αποτυγχάνει να βγάλει εύκολη πάσα στον Στέρλινγκ που ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα των Λονδρέζων.
Κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ προηγήθηκε στο 37’ με την εντυπωσιακή ενέργεια και του σουτ του Μπεγιερίν.

15177587

Και τρία λεπτά αργότερα ένα εξαιρετικά εκτελεσμένο φάουλ από τον Οζίλ ανέβασε το δείκτη του σκορ για τους πρωτευουσιάνους που ευτύχησαν να πετύχουν ένα ακόμα γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου , αυτή τη φορά με το σουτ του Σάντσεζ με τον Μινιολέ να  μην καταφέρνει να αντιδράσει για μία ακόμα φορά. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που η Λίβερπουλ βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία γκολ από το πρώτο μέρος μετά το 1994 και τον αγώνα τότε κόντρα στη Σαουθάμπτον.
Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι έφθασαν κοντά στο γκολ αλλά ο Οσπίνα απέκρουσε εντυπωσιακά  το σουτ του Καν.  Το 3-1 έγινε τελικά στο 74’ όταν ο Στέρλινγκ ανατράπηκε από τον Μπεγερίν και την εσχάτη των ποινών αξιοποίησε ο Χέντερσον για τους φιλοξενούμενους. Οι όποιες ελπίδες είχε όμως η ομάδα του μεγάλου λιμανιού να ξαναμπεί στο παιχνίδι εξανεμίστηκαν στο 84’ όταν ο Καν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.
Στο 90’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με βολίδα του Καθόρλα και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζιρού έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της νίκη τους  με έξοχο σουτ.
Άρσεναλ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί (49’Γκάμπριελ), Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ (62’Φλαμινί), Οζίλ (73’Γουέλμπεκ), Αλέξις, Ζιρού
Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τσαν, Τουρέ, Σακό, Άλεν, Λούκας, Μορένο, Χέντερσον, Κουτίνιο, Μάρκοβιτς(46’ Στάριτζ), Στέρλινγκ

Arsenal 4-1 Liverpool # All Goals

Arsenal 4-1 Liverpool # All GoalsExclusive Live Sports HD