Νταντί Γιουνάιτεντ - Σέλτικ  0-2

Νταντί Γιουνάιτεντ - Σέλτικ 0-2

Για 15η φορά στην ιστορία της  κατέκτησε Το Λιγκ Καπ Σκωτίας η Σέλτικ που επικράτησε 2-0 της Νταντί Γιουνάιτεντ στον τελικό της διοργάνωσης στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης.

Η ομάδα της Γλασκώβης άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με σουτ του Κόμονς μετά την εντυπωσιακή απόκρουση του γκολκίπερ της Γιουνάιτεντ στο σουτ του ίδιου παίκτη.
Η αποστολή των τυπικά γηπεδούχων έγινε ακόμα πιο δύσκολη η απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε στο 56’ ο Ντίλον για εξαιρετικά επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ιζαγκίρε.  Το 2-0 για τους «καθολικούς» έγινε στο 79’   με δυνατό σουτ από τον Φόρεστ  που τρία λεπτά αργότερα ‘όμως απέτυχε να αξιοποιήσει το πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος σ’ ανατροπή από τον Ντίξον.
Για να σηκώσει έτσι την κούπα ο κάπτεν της Σέλτικ Σκοτ Μπράουν που είχε γίνει πρώτο  θέμα πριν από δύο ημέρες για το γερό μεθύσι του στο Εδιμβούργ. Με την επιτυχία να την πανηγυρίζει και ο πλέον διάσημος οπαδός της ομάδας Ροντ Στίουαρτ που ήταν στις εξέδρες του γηπέδου της Γλασκώβης όπου φιλοξενήθηκε ο τελικός.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!