Αυστραλία – Νότια Κορέα  1-1 (2-1 παρ.)

Αυστραλία – Νότια Κορέα 1-1 (2-1 παρ.)

Πρωταθλήτρια Ασίας για πρώτη φορά στην ιστορία ανακηρύχθηκε σήμερα η Αυστραλία χάρη στη νίκη 2-1 στην παράταση επί της Νότιας Κορέας στο «Αουστράλια Στέντιουμ» του Σίδνεϊ παρουσία 76.385 θεατών.

Η ομάδα του Ούλι Στίλικε ήταν καλύτερη κύρια στο πρώτο μέρος αλλά  δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μία σειρά από καλές ευκαιρίες που είχε κύρια με τον Σόν Χέουνγκ Μιν σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις
Κόντρα στη ροή του αγώνα ήταν η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου που άνοιξε το σκορ ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους  με τον Λουόνγκο με βολέ.
Οι Κορεάτες πίεσαν στο  β’ μέρος για να φθάσουν στην ισοφάριση και χρειάστηκε νε περιμένουν ως τις καθυστερήσεις όταν ο  Σον Χέονγκο  κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα  του Ράιαν για το 1-1 και να στείλει το ματς στην παράταση .
Εκεί οι Socceroos  που είχαν χάσει το τρόπαιο μ’ ανάλογο τρόπο από την Ιαπωνία πριν από τέσσερα χρόνια κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το τρόπαιο  χάρη στο γκολ του με το βολέ του Τροΐζι στο 105’.
Από την πλευρά τους οι Νοτιοκορεάτες στην πρώτη τους εμφάνιση σε τελική μετά το 1988 απέτυχαν να κατακτήσουν τον τίτλο για  πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη